За един месец – от днес до края на октомври, Министерството на здравеопазването (МЗ) ще разиграе на томбола цели 102 смарт часовника за всички, които през това време са си поставили първа, втора или трета игла от една от четирите разрешени у нас ваксини срещу COVID-19. Това съобщиха от ведомството днес, наричайки миниатюрната томбола с гръмкото „нова информационна кампания, която има за цел да насърчи ваксинацията срещу COVID-19 в страната“. Въпросната кампания ще включва изпращането на кратко текстово съобщение (SMS) до частните абонати на трите телекомуникационни оператори в страната – А1, Виваком и Теленор, което ще гласи: „Ваксините срещу COVID-19 спасяват живот! Имунизирай се до 31.10.2021 г. и участвай за един от 102 смарт часовника.
Колко ще струва кампанията не става ясно. Подразбира се обаче, че парите за нея ще излязат от джобовете на данъкоплатеца. И колкото и да опитваме да намерим положителното в новината за томболата, все не успяваме. Пък и възрастните хора, които служебният здравен министър Стойчо Кацаров толкова иска да убеди да се ваксинират, едва ли се нуждаят точно от устройство, с което не могат да си служат. Бройката на артикула няма да коментираме, освен нейната очевидна несъстоятелност.
Печелившите, колкото и малко да са те, щели да се определят на случаен принцип чрез жребий, който ще се провежда всеки петък от МЗ – твърде интересно занимание в пика на пандемията за ведомство, ангажирано с прилагането на мерки и контрол по тяхното спазване, както и да осигури места и лекарствата в болниците, каквито в момента не достигат. И подобно на преброяването, от МЗ очакват в първите дни на кампанията да има проблем с регистрациите на желаещите да участват в томболата за един от едва 102-та смарт часовника и затова предупреждават: „Препоръчваме на хората да опитат да направят своята регистрация на по-късен етап.“
Правила на играта, формата за регистрация и допълнителна информация са достъпни на интернет страницата www.coronavirus.bg. Припомняме, за томболата първа съобщи министър Стела Балтова още на 19 септември.
Как е по света?
Властите на много страни взимат най-различни мерки, за да подтикнат жителите им час по-скоро да се ваксинират срещу коронавируса: провеждат томболи, предлагат на ваксинираните безплатна бира и коктейли, а в Лас Вегас дори откриват пунктове за имунизация край стриптийз клубовете.
В САЩ като цяло нивото на ваксинация е много високо. Жителите на редица щати обаче не искат да се инжектират: анкети в Западна Вирджиния примерно сочат, че 28 на сто от населението не желаят ваксина. Щатските власти правят опити да променят тези нагласи; някои прибягват до томболи. Практика, използвана за първи път в Охайо – на 12 май губернаторът Майк Дюин заяви, че щатът всяка седмица ще разпределя чрез жребий сред новите ваксинирани награди от 1 милион долара, а на петима ученици, чиито имена бъдат изтеглени, ще плати изцяло следването в местен университет. Властите заявиха, че с тази акция са успели да спрат спада на желаещите да се имунизират, а за седмица броят на ваксинираните между 30 и 74-годишна възраст е нараснал с 6 на сто.
Примерът на Охайо бе последван от Ню Йорк, но там главната награда бе увеличена на 5 милиона долара. Подобни томболи организираха също Мериленд, Колорадо и Калифорния. Властите в Западна Вирджиния впрочем освен пари и университетски стипендии предлагаха възможността да спечелиш камионетка, доживотен лиценз за лов и риболов, пушка или излет за уикенда в тамошен природен парк.
Щатската управа на Ню Джърси подмамваше хората да се ваксинират, обещавайки чаша бира без пари, а Ню Йорк и Вашингтон раздаваха на имунизираните джойнтове с марихуана. Всички тези акции обаче не водеха до експлозивен ръст в броя на желаещите да си сложат ваксина. Жънеха успех главно през първите седмици, после интересът към тях рязко отслабваше.
В други страни властите разиграваха сред ваксинираните по-екзотични лотарии. В Тайланд например се теглеха награди като златни накити, ваучери за магазини и дори тор. Най-добър резултат обаче дадоха мерките, взети в провинция Чианг Май – там печелившите получаваха крави и броят на желаещите ваксина тутакси скочи от стотици до няколко хиляди на ден.
В Индонезия желанието за имунизация бе най-ниско сред възрастните хора. Там успяха да ги мотивират с кокошки – след инжекцията всеки вземаше по една жива птица. Така темпото на ваксинация в селските райони бе ускорено десетки пъти.
Саудитска Арабия се реши на радикални мерки в борбата за колективен имунитет – на 7 май властите заявиха, че имунизацията ще е задължително условие за работа и на служителите в държавни агенции и предприятия, и на трудещите се в частния сектор. На 1 август влеза в сила забрана за посещения на държавни учреждения, обществени, културни и други прояви без ваксинационен сертификат.
Филипините действаха още по-категорично. Президентът Родриго Дутерте заплаши отказващите ваксина с арест, нарече ги вредители и им препоръча да напуснат страната. Но според проучванията само една трета от филипинците смятат да се явят за инжекция.
В Европа темата за задължителна ваксинация на някои категории граждани е обсъждана неведнъж, но засега са малко страните, предприели тази стъпка. В Италия и Гърция например ваксините са необходими за всички медицински служители, включително аптекарите, но правителството обеща да не планира мащабна задължителна ваксинация. Подобни мерки взима и Великобритания, а в Германия идеята за задължителна имунизация бе дискутирана още миналата есен, но срещна сериозно недоволство и сред гражданите, и сред политиците.
В Израел, където си поставиха ваксини над три четвърти от пълнолетните жители (един от най-високите дялове в света), властите не въведоха задължителна имунизация. Неваксинираните обаче бяха ограничени в посещаването на обществени места – барове, ресторанти, музеи, театри, хотели, спортни обекти и прояви.





