Философията на служебното правителство е всички мерки, които ще се вземат, е да бъдат безкрайно щадящи по отношение на бизнеса – той трябва да работи, а животът да тече нормално. Това коментира премиерът Стефан Янев пред журналисти, въпреки обявените по-рано днес нови мерки заради високата заболяемост, които предвиждат затваряне на ресторанти, барове, игрални зали, театри, галерии, фитнеси, плувни басейни, освен ако всички от персонала и клиентите не са ваксинирани или преболедували.
„Не се търси решение за задължителна ваксинация“, категоричен беше Янев по време на посещението си в Центъра по молекулна медицина и Катедрата по медицинска химия и биохимия в Медицинския университет – София. По думите му това е право на всеки един да решава как иска да управлява личния си живот и здраве. „В това отношение не правим никакви движения“, увери служебният премиер. Той отчете повишаване на ваксинирането на хората над 60-годишна възраст. „Предполага се, че са податливи и по-лесно биха могли да бъдат засегнати от новата вълна. Да кажем, че тази част е изпълнена“, добави Янев.
В същото време България вече е в червената зона по разпространение на COVID-19. На двуседмична база средната стойност на заболеваемостта у нас е 263 на 100 000 души население, показват данните от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Центърът отчита и 389 нови случая на заразени с Делта варианта на SARS-CoV-2 от анализирани 394 клинични проби. Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 21.07-12.08.2021 г. и са изпратени от 64 различни лечебни заведения от 26 области на страната.
Единствената област, в която все още има разпространение на британския вариант е Пловдив, във всички останали региони 100% от изследваните съмнителни проби показват вариант Делта. Справката от НЦЗПБ показва, че по-голяма част от заболелите с индийския щам са на домашно лечение – 272, в болница са 60 души, излекуваните са 40, а починалите – 17.





