Проф. Кантарджиев: Хора, ваксинирайте се!

Делта вариантът атакува и децата, няма да можем да минем между капките, предупреди специалистът

680
Кантарджиев
Проф. Тодор Кантарджиев

С емоционален призив към българите се обърна проф. Тодор Кантарджиев в началото на четвъртата вълна: „Хора, ваксинирайте се, моля ви се!“ Консултантът по ваксинациите към Столичната община заяви пред „България On Air“, че не е оптимист по отношение на здравната система и мерките, които всъщност не предприемат управляващите, затова и очаква висок пик. „Мисля, че случаите ще се увеличават и може би в края на този месец ще бъдем някъде на дневна база към 2500 – 3000 новозаразени, което, повярвайте, е много“, предупреди проф. Кантарджие и добави, че още няма много случаи и не е късно за имунизация, няма и опасност от заразяване на опашките, както е било при третата вълна.

„Българинът обича да минава между капките, но трябва да знае следното – в момента не може. Ще ви кажа защо. Когато беше уханският вариант пролетта на миналата година и имаше болен човек от семейството, вероятността друг член от семейството да се зарази, беше 40%. При британския щам този риск скочи до 70%. Сега е почти невероятно да имаш болен в семейството, ти да не си ваксиниран или преболедувал, и да не се разболееш. Новият индийски вариант е много прилепчив, много лесно се заразяваш“, обясни специалистът.

По думите му плашещо е да виждаме как сега младите започват да заболяват. „Това, което ме притеснява, е децата, тийнейджърите. Те боледуват с клиника и въобще тези възторжени, бодрячески изказвания на съветнички на господин президента, че децата няма да бъдат засегнати и прочие, мисля, че няма да станат“, алармира още проф. Кантарджиев и призова: „Делта вариантът засяга и децата. Пазете децата!“.

Според него държавата има план за справяне с пандемията на Министерския съвет, но той не се спазва, а мерките на здравното министерство не отговарят на написаното в плана. Проф. Кантарджиев не скри раздразнението си, че „вече 100 дена, откакто г-н Кацаров е министър на здравеопазването, не се направи нищо тези ваксини, с които разполагаме, да бъдат слагани. На последно място сме в ЕС, да не кажа в Европа, по процент на ваксинирани хора!“.

На съмненията срещу ваксините той отговори, че противоречиви изказвания са били правени публично в името на политически кариери: „Кой стана министър? Кой стана депутатин? Кой беше кандидат за депутатин? Моля Ви се! Да правиш политическа кариера с това да говориш срещу науката и здравето на народа си не мисля, че е най-доброто поведение“, завърши пенсионираният директор на НЦЗПБ.

СПОДЕЛИ