Борисов под карантина за час, шефката на кабинета му оздравя внезапно

Премиерът е дал две отрицателни проби за COVID-19, първият тест на Деница Желева е бил положителен, но вторият - отрицателен

933
Борисов
Премиерът Бойко Борисов има леко неразположение и не е в болница

Началникът на кабинета на министър-председателя Бойко Борисов – Деница Желева е с положителен тест за COVID-19. Премиерът е дал отрицателна проба, но е поставен под карантина. Чака се втори отрицателен резултат, като пробата е била взета днес и се изследва във ВМА.

Направени са тестове и на всички членове на делегацията, която бе в Брюксел за участие в срещата на върха на държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз. Премиерът Борисов се върна от тежките 5-дневни преговори в началото на седмицата. Тъй като на преговорите за новия европейски бюджет двамата са били заедно през цялото време, министър-председателят е поставен под карантина, както и целият екип, пътувал с него.

За по-малко от час обаче карантината на Борисов падна, тъй като втората му проба също е отрицателна, както и на Желева, която се оказа най-бързо оздравялата от COVID-19. Според члена на НОЩ проф. Тодор Кантарджиев ако има две последователни проби с различен резултат, се приема за вярна положителната. А правилата са – всички контактни се карантинират за 14 дни, независимо от резултата от теста. По каква причина това не важи за премиера и шефката на кабинета му засега от щаба не са обяснили.

Припомняме, в понеделник, 20 юли, от правителствената пресслужба съобщиха, че са установени два случая на заразени с COVID-19 служители от администрацията на Министерския съвет, заради което сградата беше затворена на 21 юли за цялостна дезинфекция. Правителственото заседание на следващия ден пък се проведе чрез видеоконферентна връзка.

Ето и първото съобщението от МС:

„При направените тестове на всички служители на администрацията на Министерския съвет и на членовете на политическия кабинет на министър-председателя, началникът на политическия кабинет на премиера Деница Желева е дала положителен резултат вчера следобед. Съгласно протокола на Столичната регионална здравна инспекция всички контактни лица са тествани и карантинирани тази сутрин до излизане на резултатите от пробите. На Деница Желева е направен втори тест. Министър-председателят Бойко Борисов също е тестван тази сутрин, както и членовете на екипа му. Правителствената информационна служба ще информира за повторната проба на началника на кабинета на премиера и за резултатите от теста на министър-председателя Борисов.“

И 60 минути по-късно:

„Отрицателни са повторните тестове на министър-председателя Бойко Борисов, на началника на политическия му кабинет Деница Желева и на членовете на екипа на премиера. Всички служители на администрацията на Министерския съвет се тестват, след като в началото на седмицата бяха установени двама с COVID-19. В резултат на направените тестове са установени нови два случая на заразени. Така общият брой на потвърдени с COVID-19 служители става четирима. По-голямата част от администрацията на МС вече е тествана, като до понеделник се очаква да станат ясни резултатите и от последните изследвания“.

СПОДЕЛИ