Около 40 % от преболедувалите COVID-19 имат психични симптоми, като най-често страдат от безсъние. За това алармира началникът на Клиниката по психиатрия на Александровска болница проф. Вихра Миланова. По думите й другите важни симптоми са нарушаване на паметта, концентрацията, депресии. Всички те се дължат на директното токсично действие на вируса върху организма. „Надяваме се, че с времето повечето от тези оплаквания ще изчезнат“, сподели специалистът и национален консултант пред Канал 3.
„Повечето от хората смятат, че могат сами да се справят, но ако симптомите вече пречат на тяхното съществуване, добре е да се обърнат към специалисти“, посъветва проф. Миланова. Тя разказа и за случай с пациент с коронавирус, по време на чието лечение в болницата нито медиците в инфекциозната клиника, нито той самият, са успели да се справят психически.
„Проведохме изследване за лекарите от първа линия в спешните центрове, реанимациите и COVID-отделенията от УМБАЛ „Александровска“ и „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Промени се мисленето ни, както и бита, това беше голямо предизвикателство. Burnout малко по-късно ще се демонстрира“, уточни проф. Миланова. За хората пък една от най-големите травми е загубата на близък човек, особено когато не си подготвен. „Загубата в тези условия е една от най-големите травми в живота на един човек“, посочи психиатърът.
За нея не е изненадващо нарастването на домашното насилие. „Това е един от основните симптоми, който излиза на преден план, заедно със злоупотребата с алкохол и страданието от изолацията. А карантината се отразява и на децата, като около 20 % от тях също проявяват някои разстройства в поведението“, каза още проф. Вихра Миланова. Тя посъветва родителите, ако се случва нещо много по-различно от предишния период в отношенията между тях и децата им, ако детето е агресивно и не може да приема това, което преди са успявали заедно да правят, тогава задължителни да се обърнат към педиатър, психиатър или психолог.





