Българин, завърнал се от Пекин е потърсил помощ в инфекциозната клиника на ВМА. Според лекарите, симптомите му не приличат на китайския коронавирус. За крaтко мъжът е поставен под домашна карантина, но след това е бил приет в клиниката за наблюдение. Така ще се избегнат евентуални усложнения, защото мъжът има и други заболявания.
ВМА е в готовност да изолира пациенти със съмнения за китайски коронавирус. Клиниката разполага със специална носилка и изолатор. „При множество такива случаи ще освободим целия етаж. А при над 15 човека цялата болница ще работи само с болни от новия коронавирус, ако се наложи“, заяви полк. доц Георги Попов, началник Катедра „Инфекциозни болести“ и зам.-началник на ВМА.
За момента обаче не могат да се изследват проби със съмнения за китайски коронавирус, защото страната ни не разполага с реактиви. „Без тези реактиви можем да изследваме други коронавируси и други респираторни вируси, но специално този ще имаме готовност следващата седмица“, обясни проф. Нели Корсун, завеждащ Национална грипна лаборатория към НЦЗПБ.
„Правителството ще изпрати самолет, който да прибере четиримата блокирани български студенти от Ухан“, обеща премиерът Бойко Борисов. Редица други страни също са готови да евакуират свои граждани от огнището на заразата, но СЗО и китайските власти не препоръчват това.
Смъртните случаи вече са 107, а заразените надвишиха 5000. А движението на коронавируса вече може да се следи онлайн, чрез сайт, който създадоха инженери от университета „Джонс Хопкинс“. На него може да се види колко са заразените и колко са жертвите на вируса по целия свят в реално време. В момента 4409 от болните са на територията на Китай, 8 са в Хонконг и в Тайлнад. Шест са в Макао, а по 5 в Австралия, Сингапур, Тайван и САЩ. С един по-малко са в Япония, Южна Корея и Малайзия. Трима са заразените във Франция, двама във Виетнам и по един в Камбоджа, Канада, Непал и Шриланка. Последния регистриран случай е в Бавария, Германия.
Според вирусолозите, епидемията ще продължи най-малко 6 месеца и в добрия сценарий ще повали десетки, дори стотици хиляди, тъй като вече е ясно, че се предава както чрез близък контакт, така и по въздушно-капков път.





