Шефката на агенцията по лекарствата проф. Асена Стоименова отказа да се отзове на поканата на Народното събрание, за да обясни за забранените 62 медикамента за сърце и високо кръвно. Отказът й и извинението, че вече имала уговорени срещи и не можела да ги отмени, вбеси председателят на парламента Цвета Караянчева. Тя оповести от трибуната отговора на Стоименова, както и съвета й към депутатите, че всичко, което ги интересува по случая, е качено на сайта на лекарствената агенция.
Председателят на Народното събрание изригна: „Това е недопустимо отношение към Народното събрание!“. Тя призова депутатите да поискат изслушване на професорката начело на лекарствената агенция вече по чл. 113 от правилника на НС. Народните представители от всички групи гласуваха като един, очевидно засегнати от унизителния отказ на Стоименова. Всички 166 в пленарната зала й наредиха тя да се яви в парламента. „Моля, поканете проф. Стоименова веднага да дойде в Народното събрание“, изстреля Караянчева, все още под влиянието на арогантния отговор на чиновничката.
В 13.00 часа, явно отложила ангажиментите си, проф. Стоименова все пак дойде в парламента. „Съжалявам, ако съм оставила впечатлението, че не желая да комуникира с вас, фактът, че съм тук и съм оставила редица задачи показва важността на този ангажимент“, обясни тя и даде изчерпателна информация за действията на агенцията по случая с опасните лекарства.
„В късния следобед на 3 юли се проведе телеконференция с ЕМА за проблема с валсартан, на 4 юли се издаде официално съобщение от Испанската агенция, в него се каза кои продукти са засегнати“, разказа пред депутатите проф. Стоименова. Тя допълни, че ИАЛ веднага е издала заповеди за блокиране на партидите в страната към 14-те притежатели на разрешението за употребата им и е уведомила отговорните институции, като МЗ, НЗОК и РЗИ. „Усетих веднага подкрепата на зам. -министър Жени Начева“, каза доц. Стоименова. По думите й успоредно с това на сайта на агенцията веднага са били публикувани списъците с лекарствата, които могат да заменят опасните.
„За 96 часа се явиха всякакви специалисти по медиите, но не и от ИАЛ, затова си позволихме да поканим вас лично, както и да обясните дали има причина за промяна на списъка с медикаменти на сайта ви. Вие сте получили духовна подкрепа от зам. министър Начева, трябваше и вие да дадете такава на пациентите“, заяви проф. Георги Михайлов от БСП.
„Наясно сте с паниката и съмненията, които предизвикахте с липсата на информация от ИАЛ, може би сте постъпили професионално, но 160 000 души изпаднаха в паника. Сега се разнасят различни списъци в интернет, пълен ли е обхватът им, как са подбирани лекарствата в тях, каква е гаранцията, че пак няма да се актуализират след час или два“, заяви и колегата му от БСП Георги Гьоков.
Проф. Стоименова обаче контрира, че липсата на информационна система в здравеопазването е проличало за пореден път. От ГЕРБ все пак похвалиха работата на регулаторния лекарствен орган, а от ДПС обощиха, че въпреки адекватните мерки, все пак психоза в обществото има.
Припомняме, името на проф. Стоименова беше замесено и в скандал с бившия служебен здравен министър д-р Илко Семерджиев. Тя го обвини в заплаха и принуда да назначи за свой заместник, човек посочен от него, но в конфликт на интереси. СГС обаче оправда Семерджиев.





