Проф. Григор Горчев: Не гледайте леглата, а специалистите

Лекарствата гълтат от парите за болниците и затова пациентите доплащат за модерни операции и консумативи, заяви шефът на плевенската „Св. Марина“

1917
Горчев
Акад. Григор Горчев

Здравна карта трябва да има, защото тя дава „снимката“ на състоянието на сектора у нас, заяви пред БНТ проф. Горчев Горчев, управител на плевенската УМБАЛ „Св. Марина“. По думите му обаче картата трябва да се фокусира върху лекарите и сестрите и разпределението на медицинската помощ в страната. „Не гледайте леглата, гледайте специалистите“, призова проф. Горчев. И даде пример с трагедията от преди дни, при която бременна жена и съпругът й загинаха, пътувайки към консултация в София. „Не знам защо една жена от Бургас, бременна седми месец, ще тръгне да пътува до София за една консултация. За мен това е необяснимо при положение, че Бургас е голям град, има университетска болница и би трябвало да има кадри, тоест тук са важни лекарите специалисти“, коментира той. Проблемът е, че тесните специалисти са струпани в големите университетски центрове, подчерта проф. Горчев. Затова, според него, основният въпрос по отношение на здравната карта е доколко тя ще бъде продуктивна по места.

„Ще има, ако се сключват договори и има анекси по отношение на болничните заведения и ако бъдат намалени леглата за трето ниво реанимация. Там е същественият проблем, защото реанимационните легла са много важни по отношение на бързото възстановяване от тежките и оперативни интервенции, които са локализирани в големите центрове. Там трябва много да се внимава. При другите активни легла зависи как ще бъдат използвани, тук е важно не броят на леглата, а броят на преминали болни“, подчерта проф. Горчев. По думите му става въпрос и за мениджмънт  –  всяко едно болнично заведение да вземе оптималния вариант по отношение на реалната потребност от легла и те да бъдат много добре използвани. Той засегна и темата за лисващите у нас палиативни грижи, като посочи, че е необходимо да има по-добро разпределение на дейността в тази насока.

Проф. Горчев изрази надежда, че новият здравен модел, който ще предложи Министерството на здравеопазването, ще е ефективен, защото сегашният не работи. Според него първата задача в тази насока трябва да е остойностяване на клиничните пътеки.

„Най-големият проблем обаче е ръстът на разходите за лекарства на фона на парите за болнична помощ. България е една от страните, в които стойността на лекарствата е много повече от това, което би било реално“, коментира още управителят на УМБАЛ „Св. Марина“. Той беше категоричен, че трябва да се мисли в тази насока и изтъкна, че при тази ситуация страда болничната помощ. „По този начин пациентите си плащат допълнително за консумативи. От икономии от лекарства може да стане така, че държавата да покрие консумативите за друг тип интервенции“, добави медикът, но призна, че и цените на медицинските изделия у нас са високи, тъй като липсва регулация и конкуренция.

Запитан защо в други пера от сектора се налагат лимити, а при медикаментите те липсват, проф. Горчев обясни това със силата на външните фармацевтични фирми и тяхната мощ по отношение на дистрибуцията.

СПОДЕЛИ