Мораториум върху лекарствата през следващата година няма да има. За това се разбраха всички партии в парламента. На днешния председателски съвет в НС те са решили единодушно да гласуват за отмяната на скандалния параграф 6 от закона за бюджета на касата, с който се въвеждаше забраната за финансиране на нови терапии. Гласуването ще е утре, а спешната поправка идва седмица след като парламентът отхвърли президентското вето върху мораториума и на фона на недоволство от страна на пациенти.
Последното решение дойде след като вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова се обади по телефона на премиера Бойко Борисов. Така след совалки и още няколко телефонни разговора, вечерта стана ясно, че ГЕРБ се отказват от мораториума. Така утре на депутатите от ГЕРБ, „Обединените патриоти“ и „Воля“ ще им се наложи за седми път да гласуват спорната точка в бюджета на НЗОК, след като шест пъти вече се обявиха „за“ забраната за финансиране на нови лекарства. Дали става дума за чутовен скок в мисленето на тези народни представители, които утре ще кажат „не“ на мораториума или за премиерска заповед в парламентарна република е съвсем друг въпрос.
От ГЕРБ заявиха, че правителството няма да допусне нито един пациент да остане без лечение. Председателят на парламентарната група Цветан Цветанов обясни, че е доволен от единодушното решение на партиите. По думите му идеята на мораториума била да се спре теча в здравната система, но не била обяснена добре. „Нека намалим напрежението, което изкуствено беше създадено“, заяви Цветанов и допълни, че не бива да се заиграва със страховете на хората. Цветанов похвали здравния министър Кирил Ананиев за организацията за отпускането на лекарства чрез специална комисия, която обаче след отпадането на мораториума няма да заработи.
От БСП изразиха задоволство от решението, а соцлидерът Корнелия Нинова заяви, че се радва, че тази огромна грешка ще бъде поправена. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ също благодари на колегите си, че са променили решението си за мораториума, но не пропусна да отбележи, че ГЕРБ управляват държавата на принципа „проба-грешка“.