Пациентски организации се срещнаха днес с премиера Бойко Борисов и здравния министър Кирил Ананиев заради проблемите в здравеопазването.
„Срещата беше планирана още в понеделник. Тогава в телефонен разговор изложихме всичките си притеснения около мораториума и комисиите. В много честен и откровен разговор си казахме нещата такива каквито са. Смятаме, че това е възможно най-доброто решение, да отпадне мораториума“, обясни председателят на Националната пациентска организация (НПО) д-р Станимир Хасърджиев. По думите му по време на разговорите те са поискали да се проведат разговори с фармацевтичните компании за договаряне на по-добри цени на лекарствата.
В срещата са взели участие и адвокат Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите и адвокат Андрей Дамянов, който е представител на пациентите в Надзорния съвет на здравната каса.
„Поставихме акцента върху няколко много важни задачи, първата от които е да се дефинират ясно целите на националната лекарствена политика, да се намери точна формулировка на понятието „прогенерична политика“ и да се установат принципите на политиката в областта на иновациите. След това трябва да се тръгне към изпълнението на тези цели на базата на ясна концепция, разработена от експерти“, посочи д-р Хасърджиев.
Пациенските организации са поискали и решаване на проблема с общинските и малките болници, като идеята е да се преструктурират, а не да се закриват. „Тези лечебни заведения трябва да се превърнат в ефективно работещи звена, в които хората на място могат да получат гарантирана качествена спешна и извънболнична помощ, а при нужда от болнично лечение – да бъдат бързо транспортирани до добре оборудвано и разполагащо с кадри болнично заведение. Те и сега се карат към други болници“, обясни председателят на НПО.
Третият приоритет, който е бил обсъден на срещата, е бъдещото на здравоосигурителния модел. „Ясно ни е, че няма как тази промяна да се постигне за една година, но също така е ясно, че повече не можем да останем в сегашното положение – с една каса и с недостатъчно финансиране. Дали ще се въведе допълнително здравно осигуряване, дали фондовете ще станат няколко предстои да се обсъжда, но решение трябва да се намери“, категоричен бе д-р Хасърджиев. Според него е време е да се спрат течовете в системата и всеки лев, който се дава за здраве да отива при хората, които имат нужда от лечение. „Трябва да мислим как да оттласнем българското здравеопазване от дъното, до което стигна“, добави той.