Ръководството на Български лекарски съюз е силно обезпокоено от забавянето на преговорите за подписване на Националния рамком договор (НРД) за 2018 г., алармираха от съсловната организация. В изпълнение на чл. 54, ал. 1 на Закона за здравното осигуряване, преговорния процес между БЛС и НЗОК за изготвяне на Националния рамков договор за медицински дейности 2018 трябваше да започне след внасяне на проектобюджета на касата за разглеждане в пленарна зала, което се случи в началото на месец ноември, обясниха от лекарския съюз.
„БЛС многократно изрази своята готовност за започване на процедура по изготвяне на параметри по НРД 2018, като не веднъж апелира към управителя на фонда и председателя на Надзорния съвет да се пристъпи към изработване на проект за рамков договор. Независимо от изявленията на г-н Камен Плочев в медиите, че преговорния процес между страните по договор е стартирал, такъв към днешния момент не е на лице“, информират медиците.
От съсловната организация припомнят, че подписването на договора за ттова как ще ни лекуват догодина трябва да се случи до 28 февруари 2018 г. Това обаче бил изключително кратък и недостатъчен период от време, предвид огромното количество текстове за промяна в нормативни документи и цялостните параметри по изготвяне на нов рамков договор.
„БЛС е крайно притеснен от случващото се в системата и счита, че съществува реална опасност в навечерието на председателството на ЕС, преговорите за Национален рамков договор 2018 да бъдат провалени, поради липса на ангажираност от страна на Надзорния съвет на НЗОК и управителя на касата. Забавянето на процеса допълнително ще нагнети напрежението в тежката към момента обстановка в здравеопазването и ще предизвика крайно недоволство в цялото лекарско съсловие“, заявяват от ръководството на съюза. Председателят д-р Венцислав Грозев пък посочи, че в касата наистина цари хаос, както твърди уволненият по взаимно съгласие подуправител на фонда д-р Димитър Петров. Относно комисията, която ще бъде създадена министерството на здравеопазването и ще решава кой и дали са получи нови лекарства д-р Грозев заяви: „Извинявайте, но същите хора, които ще влязат на експертно ниво в тази комисия са тези, които са подписали лекарствата в позитивния лекарствен списък, включително и тези за онкоболни. Така че за какво става дума, не мога да разбера“.
Припомняме, ако нов рамков договор не бъде подписан би трябвало да действа старият, но според текст в Закона за бюджета на касата, това положение се променя и вече ще влиза в сила служебно НРД, дори и лекарите да не го подпишат. Това до голяма степен прави „упражненията“ за постигане на съгласие формални, а здравната каса има пълната свобода да решава сама как ще бъдем лекувани.