Лекари ще връщат 110 000 лева на НОИ

От началото на миналата година досега доктори са издали 64 фалшиви ТЕЛК решения, на инвалидни пенсии у нас са близо половин милион души

1261
лекар

110 000 лева с лихвите ще трябва да връщат лекари от ТЕЛК, които са издали неверни решения за степен на инвалидност, на базата на които НОИ е отпускал пенсии. Случаите са 25 за 2016 г., а до септември тази година – 39. Това съобщи управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов.

Припомняме, миналата седмица лекари от Пловдив заплашиха да напуснат системата, ако заради отмяна на техни решения трябва да връщат пари. Всъщност, според справка, с която Скенер.нюз разполага, пловдивските медици, които са получили актове от експертните комисии към НОИ, са само трима. Издадението от тях ТЕЛК-ове са ощетили бюджета на общественото осигуряване с 6600 лева. Неистинските документи са от тази година.

Най-много пари ще трябва да връщат столичните лекари. През 2015 г. те са издали 11 фалшиви решения за инвалидност, като заради тях неправомерно са изплатени 16 500 лева. През 2016 г. неистинските ТЕЛК-ове са 12 и са за близо 18 600 лева, а през първите 9 месеца на тази година – отново 12, но за сумата от 19 500 лева. Това е без дължимите лихви, уточняват от НОИ.

Освен в София и Пловдив, най-много фалшиви диагнози са поставяни още в Хасково и Силистра. Между един и три такива случая годишно са констатирани в ТЕЛК-овете във Велико Търново, Кюстендил, Габрово, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Русе и Бургас.

НОИ
Ивайло Иванов

„Когато лекарите в ТЕЛК са издали актове, които не са правомерни, тоест това е установено чрез решение на НЕЛК или на съответния административен съд, едва тогава и само в този случай на лекарите се налага такава санкция и те, естествено, трябва да възстановят сумата, която е надвзета или с която е ощетено държавното обществено осигуряване“, обясни Ивайло Иванов. На тези, които откажат доброволно връщане, се налага запор на банковите сметки.

По думите на управителя на НОИ от 1 януари 2015 г. до 30 септември тази година медицинските комисии са проверили 457 518 експертни решения на ТЕЛК. Постановените ревизионни актове за начет на лекари са за 116 неправомерно освидетелствани лица.

Само за пъввите девет месеца на тази година новите инвалиди са близо 21 хиляди души, а средният размер на пенсиите й, които получават, е 241,43 лева. През 2016 г. са били освидетелствани 56 656 души, което е 0,9 % от цялото възрастно население, показват още данните на осигурителния институт. В момента общият брой на хората, които получават инвалидни пенсии, е 458 990 души, добави Иванов.

СПОДЕЛИ