Държавата реши, че „дава“ твърде много пари за здравеопазване, но без особен ефект. Та затова се зае да дисциплинира сектора. Първо със забрана за финансиране на нови лекарства, болници и дейности през следващата година. Смислеността на аргумента, който гласи, че така касата щяла да си поеме въздух и властта ще получи отсрочка да намери работещи решения, няма нужда от коментар. Да ни убедят, че в мораториума няма драма, се заеха няколко болнични директора (назначавани от здравния министър), които влязоха в ролята на селски глашатаи.
Но когато една политика е несъстоятелна, то тя е и доста трудно защитима. И тъй като недоволството на пациентите заплашва да катурне поредния здравен министър и да развали финансовата дисциплина и бюджетна рамка, властта се видя принудена да демонстрира сила и решимост. И шумно обяви акция „Болница“. Която имала за цел да хване „лошите“, които в нашия случай са частни клиники, настанили се удобно в държавни или общински лечебни заведения и които по правило печелят за сметка на „домакина“ си. Който пък трупа дългове. За схемата „болница в болницата“ разказаха вчера здравният министър Кирил Ананиев, вътрешният министър Валентин Радев и главният прокурор Сотир Цацаров.
Оказва се обаче, че тази акция всъщност вече е проведена през лятото на 2015 г. В доклад от 11 юни 2015 г. на Изпълнителната агенция „Медицински одит“, по-известна като Медицинската ДАНС, с който Скенер.нюз разполага, се посочват резултатите от извършените проверки във всички държавни и общински болници именно във връзка с чл. 9, ал. 6 от закона за лечебните заведения, който разрешава функционирането на болници на една и съща територия, само ако няма дублиране на дейността, която предлагат. От този доклад става ясно, че проблемът далеч не е толкова голям, за какъвто бе представен от настоящите управляващи. В документа се посочва, че договорите с други структури за различни услуги действително са 200, колкото посочи и Кирил Ананиев, но само в четири болници има нарушение на чл. 9 от ЗЛЗ. Това са публично сатанизираната вече МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца, МБАЛ Шумен, МБАЛ „Св. Анна“ във Варна и МБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. В доклада на Медицинската ДАНС до тогавашния зам.-здравен министър д-р Ваньо Шарков подробно са описани нарушенията в тези четири лечебни заведения, стойността на сключените договори и предложения за административни наказания.
Освен това, заради фрапиращите констатации за врачанската болница, министърът на здравеопазването в този период – д-р Петър Москов, подава сигнал до главния прокурор. В отговор получава преписка от Сотир Цацаров, че сигналът е изпратен по компетентност на прокуратурата във Враца. Вчера обвинител № 1 с половин уста призна, че има забавяне по този сигнал, а преписката е прехвърлена в Монтана.
Така става ясно, че проблемът на здравеопазването ни далеч не е феноменът „болница в болница“, макар практиките наистина да са порочни и да струват на данъкоплатците десетки милиони левове. На фона на 8 млрд. лева, които се харчат в сектора всяка година и половината от които излизат директно от джоба на пациентите, това обаче е капка в морето. Мораториумът върху новите лекарствата също, тъй като той ще спести на НЗОК едва 25 млн. лева, при бюджет по перото за медикаменти от над 1 милиард.
Изводът се налага от самосебе си – здравеопазването ни гълта много средства и прилича на организиран хаос с елементи на ниска ефективност и много бизнес интереси. А държавата, уви, е безсилна и се спъва всеки път, когато обяви поредната реформа.