Властта ни подхвърли разкрития в болниците от 2015 година

Шумната акция на държавата в лечебните заведения всъщност е отклоняване на вниманието от мораториума върху лекарствата

болничните асоциации

Държавата реши, че „дава“ твърде много пари за здравеопазване, но без особен ефект. Та затова се зае да дисциплинира сектора. Първо със забрана за финансиране на нови лекарства, болници и дейности през следващата година. Смислеността на аргумента, който гласи, че така касата щяла да си поеме въздух и властта ще получи отсрочка да намери работещи решения, няма нужда от коментар. Да ни убедят, че в мораториума няма драма, се заеха няколко болнични директора (назначавани от здравния министър), които влязоха в ролята на селски глашатаи.

Но когато една политика е несъстоятелна, то тя е и доста трудно защитима. И тъй като недоволството на пациентите заплашва да катурне поредния здравен министър и да развали финансовата дисциплина и бюджетна рамка, властта се видя принудена да демонстрира сила и решимост. И шумно обяви акция „Болница“. Която имала за цел да хване „лошите“, които в нашия случай са частни клиники, настанили се удобно в държавни или общински лечебни заведения и които по правило печелят за сметка на „домакина“ си. Който пък трупа дългове. За схемата „болница в болницата“ разказаха вчера здравният министър Кирил Ананиев, вътрешният министър Валентин Радев и главният прокурор Сотир Цацаров.

Оказва се обаче, че тази акция всъщност вече е проведена през лятото на 2015 г. В доклад от 11 юни 2015 г. на Изпълнителната агенция „Медицински одит“, по-известна като Медицинската ДАНС, с който Скенер.нюз разполага,  се посочват резултатите от извършените проверки във всички държавни и общински болници именно във връзка с чл. 9, ал. 6 от закона за лечебните заведения, който разрешава функционирането на болници на една и съща територия, само ако няма дублиране на дейността, която предлагат. От този доклад става ясно, че проблемът далеч не е толкова голям, за какъвто бе представен от настоящите управляващи. В документа се посочва, че договорите с други структури за различни услуги действително са 200, колкото посочи и Кирил Ананиев, но само в четири болници има нарушение на чл. 9 от ЗЛЗ. Това са публично сатанизираната вече МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца, МБАЛ Шумен, МБАЛ „Св. Анна“ във Варна и МБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. В доклада на Медицинската ДАНС до тогавашния зам.-здравен министър д-р Ваньо Шарков подробно са описани нарушенията в тези четири лечебни заведения, стойността на сключените договори и предложения за административни наказания.

Освен това, заради фрапиращите констатации за врачанската болница, министърът на здравеопазването в този период – д-р Петър Москов, подава сигнал до главния прокурор. В отговор получава преписка от Сотир Цацаров, че сигналът е изпратен по компетентност на прокуратурата във Враца. Вчера обвинител № 1 с половин уста призна, че има забавяне по този сигнал, а преписката е прехвърлена в Монтана.

Така става ясно, че проблемът на здравеопазването ни далеч не е феноменът „болница в болница“, макар практиките наистина да са порочни и да струват на данъкоплатците десетки милиони левове. На фона на 8 млрд. лева, които се харчат в сектора всяка година и половината от които излизат директно от джоба на пациентите, това обаче е капка в морето. Мораториумът върху новите лекарствата също, тъй като той ще спести на НЗОК едва 25 млн. лева, при бюджет по перото за медикаменти от над 1 милиард.

Изводът се налага от самосебе си – здравеопазването ни гълта много средства и прилича на организиран хаос с елементи на ниска ефективност и много бизнес интереси. А държавата, уви, е безсилна и се спъва всеки път, когато обяви поредната реформа.

СПОДЕЛИ