Болна съм от рак и ми писна постоянно да се съобразявам колко харча на държавата, заяви тв водещата Нана Гладуиш пред Нова телевизия. Повод за гневния й коментар стана мораториумът, който депутатите гласуваха преди дни, за финансирането на нови лекарства, болници и дейности през следващата година.
Така 2018 г. няма да има пари за най-новите, току-що разрешени за употреба терапии и медикаменти за българските пациентите. Решението беше спорно, атакувано от експерти, от пациентски организации, от опозицията, беше наричано геноцид, беше обект на закани, че ще бъде изпратено в Конституционния съд от обмудсмана Мая Манолава, защото нарушава основно право – на достъп до качествено лечение. Засега обаче то е факт, с приетия от Народното събрание закон за бюджета на НЗОК. Забраната ще засегне основно пациенти с рак, белодробна фиброза, редки заболявания и трансплантирани.
„В медицината бакалските сметки нямат място. Аз съм пациент с онкологично заболяване. В началото съм приемала едни лекарства. Сега, след като болестта се върна, приемам други”, обясни Нана Гладуиш. По думите й много от пациентите с онкологични заболявания стават резистентни към лекарства, които взима дълго време. „Наистина ми писна ми държавата да гледа на мен като някакъв модел нов автомобил, който харчи много“, изригна тя.
Според водещата тази забрана се налага, защото управляващите не могат да окажат ефективен контрол върху харченето на парите за здраве, а варианти за такъв контрол има много.
Нана беше категорична, че ако има нова терапия, то тя иска да се лекува с тези медикаменти, а не с лекарства отпреди 15 години. Всъщност, желанието й не само е нормално, но и напълно оправдано, след като е здравноосигурена. Защото вноските, които държавата ни събира за здраве, би трябвало да отиват именно за лечението ни, а не „за да си поеме касата въздух“, както заяви управителят на НЗОК проф. Камен Плочев. С подобни аргументи и с привкус на спазване на бюджетната дисциплина, здравният министър Кирил Ананиев също защити мораториума, който всъщност е негова идея, но още в качеството му на председател на Надзорния съвет на касата.