Правителството се отказа от орязването на болничните. Това стана ясно след като премиерът Бойко Борисов свика на извънредна среща управителят на НОИ Ивайло Иванов и министрите и заместник-министри на здравеопазването в търсене на изход от ситуацията. Проектобюджетът за догодина предвиждаше обезщетението за първите три дни отсъствие от работа поради заболяване да бъде намалено от 70 на 50% от надницата. Целта на промените беше да се ограничи представянето на фалшиви болнични листове.
На заседанието на Министерския съвет днес премиерът обяви, че властите ще отложат въвеждането на мярката с още няколко месеца. Кабинетът ще търси други варианти за затягане на контрола върху издаването на листовете за временна нетрудоспособност, като едно от тях е създаването на лекарска комисия, която да проверява болничните. Всъщност това няма да нови комисии, контролът ще се осъществява от служителите на РЗИ и НЕЛК, уточни здравният министър проф. Николай Петров.
От началото на 2017 г. са изплатени повече от 2 милиона болнични листове. Статистиката показва, че за първите осем месеца на годината около 20% от болните са останали у дома само по три дни.
Има обаче и фрапиращи примери, за които разказа вчера управителят на НОИ Ивайло Иванов. „Има фирми, при които 50% от служителите са в продължителен болничен, а един работодател е подал оплакване, че за шест месеца са издадени 700 болнични за 500 служители. 200 от болничните са издадени от един и същ лекар“, съобщи Иванов.
Работна група към Министерството на здравеопазването вече подготвя мерки за справяне с фалшивите болнични и ТЕЛК решения. „Последващият контрол, след като вече е издаден болничният лист, е абсолютно безпредметен, защото той документално е прекрасно оформен. Трябва да образоваме моите колеги, тези, които издават болничните листове. В крайна сметка те нанасят огромна щета“, коментира зам.-здравният министър д-р Мирослав Ненков. Премиерът Борисов пък се закани, че ако доктор бъде хванат, че е издал фалшив болничен, правата му ще бъдат отнети.