Франция написа 100 страници защо иска ЕМА, ние – 4

Кандидатурата на София за седалище на европейския лекарствен регулатор е формална и няма шанс

1524
ЕМА

На България й липсва истинско желание и сериозен ангажимент да се превърне в  седалище на Европейската агенция по лекарства (ЕМА). Това заяви директорът на портал „Европа“ Юлиана Николова, цитирана от БНР. В момента централата на агенцията е в Лондон, но след Брекзит се налага да бъде преместена в друга европейска столица.

Не сме само ние, които сме подали кандидатура в „12 без 5“, защото насоките как да бъде проведена процедурата излязоха на 22 юни, тоест имаше месец и половина за подготовка“, заяви Николова. По думите й далеч по-големият проблем е фактът, че липса цялостен ангажимент на държавно ниво за домакинстване на агенцията.

Според нея кандидатурата ни формално отговаря на изискванията, но на практика е лишена от други фактори, които биха я извели напред. За пример Николова посочи факта, че френската оферта към ЕМА е 100 страници, започва с обръщение на президента Макрон, който аргументира защо именно Франция трябва да приюти агенцията, което е подкрепено от мнение на френския министър на здравеопазването и други френски държавници.

Повечето държави имат клипове за това къде точно ще разположат агенцията, предлагат различни бонуси и като цяло предложенията им приличат на добре създадени рекламни оферти, уточни Николова.

За сравнение офертата на България е четири страници, с липса на реален ангажимент на държавата като цяло, на столицата и на бизнеса. Поне има обръщение на премиера Бойко Борисов.

„Оценката тепърва предстои, но като че ли пропуснахме първата фаза – да направим офертата си атрактивна“, категорична е Николова, като посочи, че това кандидатстване всъщност е голям урок за цялата страна и намек за това, че трябва да спрем да вършим всичко „формално“. Тя отбеляза още, че например само нужната за разполагането на агенцията площ е 30 000 кв. м. Повечето държави обаче предлагат много повече – Германия обещава 100 000 кв. м, Франция вече е сключила договор с голям концесионер за изграждането на подобна мащабна сграда, Копенхаген предлага 20 години напред да покрива ремонтите дейности на сградата, ако приюти ЕМА.

„Конкуренцията ще е много сериозна, тъй като много европейски държави са заявили желание да приютят лекарствения регулатор. Шансовете за успех ще се определят от това дали съответната страна е съумяла да изгради добри контакти на европейско ниво и да организира лобиране в своя полза. Като казвам лобиране, имам предвид продължителна работа на цели екипи, ангажирани в подготовката. Което естествено не изключва и самостоятелните усилия, както и организирането на сериозна кампания“, коментира Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

И според председателя на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев освен, че сме подали документите в последния момент, сме пропуснали да рекламираме кандидатурата си по подходящ начин.

Общо 19 са кандидатите за ЕМА: Aмстердам, Атина, Барселона, Бон, Братислава, Брюксел, Будапеща, Копенхаген, Дъблин, Хелзинки, Лил, Mилано, Порто, София, Стокхолм, Maлта, Виена, Варшава и Загреб.

СПОДЕЛИ