Честите инфекции са един от предупредителните сигнали, че страдате от имунен дефицит. Проблем с имунната система издават четири или повече отита за една година, две или повече сериозни инфекции на синусите или прекарани пневмонии за година, както и инфеции на вътрешни органи, включително сепсис. Червена лампа са и приложението на антибиотици за два или повече месеца с незадоволителен ефект или необходимост от прилагането им интравенозно, забавено физическо развитие при новородени и малки деца, рецидивиращи дълбоки кожни абсцеси или абсцеси на вътрешни органи, упорита млечница на устната кухина или кожна гъбична инфекция. За това предупреди проф. д-р Фани Мартинова, координатор на лабораториите по трансфузионна хематология и клинична имунология в УМБАЛСМ „Пирогов“. При наличието на един от тези проблеми, задължително трябва да се потърси консултация с имунолог, съветва тя.
От 24 до 28 април „Пирогов” организира кампания за безплатни прегледи и консултации на хора, които страдат или имат съмнение за имунен дефицит. Кампанията се провежда в рамките на Седмицата на имунодефицитните заболявания и отбелязването на Световния ден на имунологията – 29 април.

„Както е известно, имунната система е първата бариера срещу навлизането на патогенни микроорганизми (вирусни, бактериални, гъбични) в организма на човека. Тя е отговорна и за изграждане на специфична защита срещу някои собствени патологични клетки и молекули, предизвикващи зачестилите напоследък автоимунни заболявания. Тези промени в имунната система са причина за първични (вродени) или вторични (придобити) имунодефицити, а също и за свръхчувствителност от бърз или от забавен тип, изразена най-често с алергични прояви“, обяснява проф. Мартинова. „За съжаление, у нас пациентите с вероятен имунен дефицит трябва да извървят дълъг път, за да получат необходимата консултация при клиничен имунолог. Личните лекари знаят основните признаци за наличие на имунни дефицити и могат да преценят, че често боледуващите се нуждаят от имунологична консултация, но те нямат право да изпратят пациента директно към клиничен имунолог. В зависимост от проблема го насочват към съответния специалист по ревматология, алергология, белодробни, вътрешни или УНГ-болести. Той от своя страна може да даде направление за клиничен имунолог. Такъв е пътят, определен от НЗОК. В специализираните имунологични лаборатории на университетските болници пациентите могат и директно да се изследват, но ако нямат направление от специалист – трябва да заплатят“, коментира проф. Мартинова.
Според нея този ред е сложен и дори парадоксален, защото клиничните имунолози са хората, които трябва да преглеждат, изследват и назначават лечение на пациента, но в действителност – те не могат да извършват тази дейност, тъй като не работят директно със здравната каса. „Поради дългата процедура пациентите често се отказват да извървят пътя докрай. Обикновено идват при нас по препоръка на свои близки. Най-често специалисти по УНГ болести търсят нашата консултация и изпращат деца. Колегите от другите специалности го правят много рядко“, добавя специалистът.
Седмицата на имунодефицитните състояния в „Пирогов“ ще започне на 24 април, а прегледите ще се извършват всеки ден от 8.00 до 13.00 ч. в рапортната зала на лабораториите по трансфузионна хематология и клинична имунология, която се намира в двора на „Пирогов“ – бул. „Тотлебен“ № 21 (III етаж над Клиника по гнойно-септична хирургия). Кампанията не включва провеждане на имунологични изследвания, които при необходимост се заплащат допълнително.