Доц. Иван Костов – досегашният шеф на Първа АГ болница „Света София“ (бившата Тина Киркова) е новият директор на „Майчин дом“. Той е назначен със заповед на служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев и вече е поел функциите си, съобщи 24 часа. Как точно е станало това обаче още преди обявеният от самия Семерджиев конкурс да се състоял, не е ясно. Според предишната заповед на здравния министър кандидатите за директор на „Майчин дом“ могат да подават документи в ресорното ведомство до 18 април, а самият конкурс трябваше да се проведе на 19 април.
Доц. Костов е възпитаник на „Майчин дом“ – завършил и специализирал е там, а също се е хабилитирал като доцент по Акушерство и гинекология. Има магистратура по „Здравен мениджмънт”, работил е още в „Пирогов” и ВМА. От 10 години е начело на АГ болници – първо на Втора АГ „Шейново“, а след това и на Първа АГ „Св. София“. Докато е бил техен директор и двете лечебни заведения са имали положителни финансови резултати и не са имали просрочени задължения, става ясно от финансовите отчети на Столична община.
Поемайки „Майчин дом“, прави безпрецедентен троен шлем – трите болници са водещи в страната и са с най-много раждания. Доц. Костов е специализирал в САЩ, Германия, Франция, Италия и Турция. Сертифициран е и работи с роботизираната система за гинекологична хирургия „Да Винчи“.
Наскоро Иван Костов си подаде оставката от „Св. София“ по свое желание и получи разрешение от принципала на здравното заведение – кмета на София Йорданка Фандъкова. С нея миналата година новият директор на „Майчин дом“ направи най-големият скринингов проект за рак на гърдата, в който бяха включени близо 7000 учителки от столицата. Костов и Фандъкова направиха заедно и първия общински фонд за инвитро с донорски яйцеклетки, благодарение на който за една година вече са родени 10 бебета.
Заедно с доц. Костов в борда на „Майчин дом“ влиза и предишният директор на болницата проф. Виктор Златков, който е и ректор на Медицинския университет в София.





