През 2017 г. фармацевтичните компании ще върнат на касата 130 млн. лева от печалбата си. Това съобщи здравният министър в оставка д-р Петър Москов пред БНР. „Заварих система, която ежегодно формираше между 17 и 20 % ръст на разходите за лекарства, като част от тези пари излизаха директно от джоба на болните. През 2014 г. купувахме за много повече пари много по-малко опаковки лекарства. Сега НЗОК си прибра вересиите“, обясни Москов.
„С тези 130 млн. лева от 1 януари всички ние ще можем, без да доплащаме каквото и да било, да получаваме на 100 процента платени от касата лекарства за артериална хипертония. С тези пари тази година заплатихме на близо 500 човека изключително скъпо лечение на хепатит С и направихме така, че да няма дефицит на направления“, допълни министърът в оставка.
Въпреки това обаче Москов предупреди, че в бюджета на НЗОК има две рискови пера, които могат да доведат до дефицит. „Едното е свързано с това, че касата започва да заплаща нещо, което до този момент хората плащат от джоба си – лъчелечение и радиохирургия на болни с тумор. Второто е свързано с 20 вида нови терапии, включително изключително скъпата за хепатит С“, посочи Москов.
Здравният министър отчете, че повечето цери, които са били заложени в неговата програма, вече са изпълнени. „Националната здравна карта на болничната система със задължителен характер е вече част от българското законодателство и работи цяла година. Да припомня, че това е нещо, за което ние сме поели през 2007 г. като задължителен ангажимент при влизането в ЕС. Ние го направихме за две години. Това означава, че когато заварихме системата през 2014 г. можеха да се откриват десетки болници, но не спрямо моите и вашите потребности, а спрямо бизнес интереса на определени хора. Оттук нататък нови и различни болнични заведения могат да получават договор с касата само тогава, когато е доказана тяхната необходимост, в отдалечени райони, където и без това има недостиг на здравна инфраструктура“, поясни д-р Москов.