Всеки българин да има индивидуална партида в здравната каса, но като част от солидарния модел. Това предлагат от Националното сдружение на частните болници (НСЧБ). „Целта е да се знае какви пари дава държавата за всяко лице, което осигурява“, обясни председателят на сдружението д-р Николай Болтаждиев. По думите му така държавата няма да има извинение да не плаща здравните осигуровки на деца, пенсионери, безработни, държавни служители.
Близо половин милиард лева е сумата, която държавата дължи за здравни вноски. Трансферът за здравноосигурените от държавата лица за тази година е в размер малко над 1 млрд. лева, а би следвало да е 1,5 млрд. лева.
Друго предложение на частните болници е парите на НЗОК да се извадят от консолидирания държавен бюджет, защото само тогава ще може да има демонополизация на публичния фонд и всички налични в него средства да се харчат за здраве.
За да се намали доплащането от пациентите, които в момента вадят от джоба си 44,5 % от стойността на лечението си, трябва да се помисли за увеличаването на здравната вноска, смятат от НСЧБ.
„В здравеопазването има нормативен хаос и доказателство за това са 30-те дела, които сме завели срещу промените, въведени от екипа на Министерството на здравеопазването и така наречената реформа на Москов“, каза още д-р Болтаджиев. Най-атакувана е Националната здравна карта, която според сдружението е противоконституционна, защото ограничава достъпа на пациентите до медицинска помощ. Нарушава и правото им на свободен избор къде да се лекуват. „Конституционният съд обаче не се съобрази с аргументите и отхвърли жалбата срещу картата, затова въпросът ще бъде отнесен до международния съд“, уточни д-р Болтаджиев.
Идеята за въвеждане на пръстов идентификатор е изцяло незаконна, заяви директорът на Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров. „Тя е в нарушение на Директива 2016 680, в която пише кога може да се въвежда идентификация с пръстови отпечатъци. В закона за здравно осигуряване също няма текст, който да води до въвеждането на пръстов отпечатък. Там се казва, че трябва да се въведе информационна система, но не и пръстов отпечатък. Никъде в закона не се възлага на Министерски съвет, на здравния министър или на НЗОК да уреди с наредба въвеждането му. Въпреки това такава наредба се издаде. Заради това обаче текстовете за идентификатора се явяват нищожни. Това ще потвърди дори ВАС“, обясни д-р Кацаров.
По думите му, ако все пак системата за чекиране с пръстови отпечатъци бъде въведена, което трябва да стане на 1 ноември, трябва да отпаднат лимитите за болниците. „Нали здравният министър твърдеше, че въвеждането на лимитите се налага заради липсата на контролни механизми. Защо тогава те остават и през следващата година“, попита д-р Стойчо Кацаров.