Джипитата искат още 45 млн. лв. в бюджет 2017

Потребителската такса да е задължителна за всички, настояват от сдржението на общопрактикуващите лекари

1745
джипитата

За 45 млн. лева повече в бюджета на здравната каса за следващата година настоява Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ). Според проектобюджета заложените средства за първична извънболнична помощ за догодина са 180 млн. лева, но джипитата искат 225 млн. лева.

„През последните пет години, въпреки заявките, тенденцията е делът за първична извънболнична помощ в бюджета на касата неотклонно да намалява. Така през 2012 г. той е бил 7,6% от здравноосигурителните плащания на НЗОК, през 2013 г. – 7,3%, през 2014 г. – 7,1 на сто, през 2015 г. – 6,6%, а тази година делът, отделян за първична извънболнична помощ, възлиза на 6,4% от здравноосигурителните плащания на касата“, отбелязват от НСОПЛБ. Според джипитата, на този фон дейностите, които им се вменяват, се увеличават всяка година.

„Считаме, че предлаганото от нас увеличение е абсолютно наложително, като средствата бъдат разпределени върху съществуващите дейности и в по-малка степен върху капитационното заплащане. Възможен вариант е и да се разпределят само върху дейностите, въпреки че капитационното заплащане също е за дейност. Така ще запазим тенденцията за процентно увеличаване на заплащането за дейности“, пишат още от сдружението.

От там настояват също така в закона за бюджета на касата за идната година изрично да се запише, че не се допуска прехвърляне на средства от бюджета за ПИМП в други пера, както и че резервът на НЗОК ще се използва при наличен преразход в първичната извънболнична помощ.

„Потребителската такса трябва да е задължителна за всеки. Ако някоя институция реши, че трябва определени групи да бъдат освободени от нея, то същата да покрие този разход в полза на освободеното от нея лице“, заявяват за пореден път от НСОПЛБ.

Лекарите предлагат и няколко варианта за решаване на проблема. Единият от тях е при децата до навършване на 18-годишна възраст или приключване на гимназиално образование таксата да се заплаща като при пенсионерите – 1 лв. за посещение при лекар. Остатъкът до пълната стойност на таксата пък да се компенсира на медиците от държавния бюджет през Министерството на труда и социалната политика. „Припомняме, че и до момента държавата не осигурява децата с пълния размер на здравноосигурителната вноска“, отбелязват от сдружението.

Джипитата предлагат още освободените във връзка със заболяване да не плащат потребителска такса само когато прегледите им са свързани с конкретното заболяване. Ако пък търсят помощта на лекар във връзка с друг проблем, да има определен брой прегледи, за които таксата да се покрива от институцията, създала привилегията за неплащане.

СПОДЕЛИ