Изследват пикочния мехур без болка

Виртуалната цистоскопия се прави в столичната болница „Надежда“

3869
виртуална цистоскопия

Уникално за България изследване на пикочния мехур, наречено виртуална цистоскопия, правят лекарите от отделението по Образна диагностика на МБАЛ „Надежда“, съобщават от лечебното заведение.

Изследването позволява ранна и напълно неинвазивна диагностика на заболяванията на пикочния мехур, като същевременно дава възможност да се направи и оценка на състоянието на стената на мехура. Такава комплексност не може да бъде постигната в същата пълнота и обем посредством традиционните методи за цистоскопия.

При наличен туморен процес виртуалната цистоскопия може да даде предварителна представа за обема на тумора, разположението му, броя и вида на промените в него, както и отношението им към стената на мехура, промените в самата стена и в тъканите около пикочния мехур.

Изследването се състои в сканиране с компютърен томограф чрез специална софтуерна програма и се извършва от опитен и висококвалифициран специалист – д-р Боян Павлов, ръководител на отделението по Образна диагностика. Предхожда се от венозно прилагане на рентгено-контрастна материя, с помощта на която при компютърната томография се постига виртуално изобразяване на мехура и се получават качествени изображения, даващи възможност за точна диагностика.

Основното предимство за пациента е, че не се подлага на физически и психически травмиращи инвазивни процедури, каквито са ендоскопията и катетеризирането, които изискват поставяне на инструменти в самия пикочен мехур, уточняват от лечебното заведение.

Изследването трае не повече от 15 минути и е напълно безболезнено. Всички изображения от него се предават на пациента, като се предоставят филми и електронен носител – диск, което позволява на специалистите по урология непосредствено да се запознаят с резултатите от изследването.

СПОДЕЛИ