Около 25 % от всички 1353-ма кандидат доктори, явили се на изпитите по химия и биология за влизане в Медицинският университет в София, са получили двойки. Това съобщи за Скенер.нюз проф. Каролина Любомирова, зам.-ректор на учебната дейност на висшето училище. По думите й тенденцията в последните 5 години се запазва и слабите оценки са в тези граници.
Всеки пети или точно 18,25% от явилите се кандидат-студенти на изпита по биология са изкарали оценки над 5,50, а всеки четвърти или 26 на сто са с „много добър“ на изпита по химия. Отличните оценки по химия са 6%. Четири пък са пълните отличнички. Три от тях са посочили като първо желане медицина, е една ще учи фармация. Това показват още резултатите от представянето на зрелостниците, които искат да учат в най-желаното висше учебно заведение у нас.
Тази година за едно място в МУ-София се борят между трима и петима кандидати, като минималният бал за прием за жени е 33,16, а за мъже – 29,74. Това означава, че желаещите да станат доктори трябва да са получили оценки над 5 и по двата изпита, както и да имат отлична диплома от завършено средно образование. И тази година, както през последните, местата за медицина са 180, за дентална медицина – 120 и за фармация – 120.
Тази година МУ – София разкрива и нови специалности. Някои от новите магистратури, които ще стартират през учебната 2016-2017 г. във Факултета по обществено здраве са Клинични здравни грижи, Балнеология, Здравословно и диетично хранене, Медицинска козметика и др. Традиционно висок е интересът към специалностите Кинезитерапия, Трудова медицина и работоспособност, Обществено здраве и здравен мениджмънт.
Освен голям брой българи, Медицинският университет – София има и много кандидати от други страни. През последните години е подчертан интересът на европейските граждани за обучение в университета. В момента от 2800 чуждестранни граждани от 51 държави, 1900 са от ЕС. А най-много от европейските граждани са от Италия, Гърция, Великобритания и Германия.





