Близо половината от бюджета на на Център „Фонд за лечение на деца“ (ЦФЛД) отива за заплащане на импланти, които се поставят в български болници. Това стана ясно на пресконференция днес, на която зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков и шефът на фонда проф. Владимир Пилософ представиха промените в правилника за работата на ЦФЛД.
През миналата година центърът разполагаше с 12 млн. лева, като 5,5 млн. лева от тях са похарчени за импланти, а 70 % от децата са финансирани за лечение у нас, а не в чужбина.
Според новите правила вече само националните консултанти и председателите на научни дружества или определени от тях специалисти ще решават дали едно хлапе да замине в чужда клиника или да се оперира у нас, съобщи д-р Шарков. До момента външни експерти към фонда бяха повече лекари, посочени в списък, утвърден от директора. Занапред външни експертизи няма да се правят, ако детето има издадено становище от лекарска комисия или онкокомитет.
Когато пък има тотално разминаване между становищата на външните експерти, малките пациенти няма да се пращат за трето мнение, както е сега, а ще се свиква медицински консилиум с всички експерти, за да се вземе окончателно решение по съответния казус.
Сред членовете на обществения съвет към фонда обаче има подозрения, че по този начин повечето от тежкоболните хлапета ще бъдат оперирани в България, а определени клиники ще продължават да се облагодателстват, поставяйки все повече от скъпите импланти.
Вече нито едно заседание на институцията няма да може да бъде провалено и отложено, защото ще се изберат и резервни членове към Обществения съвет, посочи още зам.-министър Шарков. Така ще бъде гарантирано, че който и член да отсъства и каквито и да са причините за това, то той ще бъде заместен от резервния представител. Резервните членове ще се избират по същия начин, както и редовните, което означава, че с дейността на Обществения съвет ще се ангажират още 17 души. Това обаче няма да се отрази на бюджета на Фонда, защото членовете на съвета работят безвъзмездно и не получават възнаграждение за труда си.
Заседанията на Фонда ще продължат да се провеждат два пъти месечно, както е сега, но документацията ще трябва да се придвижва два пъти по-бързо. Сегашният срок от 3 дни за разглеждане на първоначално подадени заявления, например, ще бъде съкратен до 2 работни дни, а разглеждането на допълнително подадени документи ще трябва да се случва до края на следващия работен ден след подаването им. Кандидатурите, нуждаещи се от външна експертиза, ще бъдат изпращани още на другия ден след разглеждането им, а заключението на специалистите трябва да е факт до седмица, при сегашен срок от 14 дни. По същия начин заявленията ще влизат за разглеждане от Обществения съвет не по-късно от 10 дни след получаване на оферта и доклади от външна експертиза, което означава, че вече никой няма да чака по 45 дни за решение.
„Освен това облекчаваме и процедурите. Досега родителите попълваха 12 декларации и всяка една от тях започваше с името и данните на детето. Всичко това беше безумно, затова предлагаме всичко това да става с една декларация“, допълни д-р Шарков.
„Нито едно дете, което е било планирано, особено за лечение в чужбина, не е останало в България. От 21 април за чужбина са заминали 35 деца, а в България са платени вече средствата за лечението на 87 малчугани. Общо Фондът е изплатил около 1,05 млн. лв. за дейностите, свързани с лечението на деца в България и в чужбина“, отчете директорът на финансиращия орган проф. Владимир Пилософ.
Фондът ще продължи да осигурява средства за транспорт и престой за всички деца, които се лекуват в чужбина, както и за един техен придружител. Ще се плащат също лекарствата, които са разрешени за употреба у нас, но не могат да се намерят на, както и дейности по трансплантации, независимо дали са били финансирани от Фонда или от друг източник.
Въвеждат се ограничения единствено за представиелните разходи на поканени в страната специалисти. „Повече няма да се плащат обедите и вечерите на външните експерти“, закани се зам.-здравният министър, намеквайки, че предишното ръководство е пилеело парите за болните хлапета за други нужди. Няма да се финансират и неутвърдени лечебни методи, които не се поемат от публичните или застрахователни фондове в държавата, където се прилага методът.
Проектът с всички направени предложения вече е публикуван за 14-дневно обществено обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването.