Софтуерът за биометричния идентификатор, станал известен като „пръстов отпечатък”, с който ще се влиза и излиза от болница, е почти готов и ще бъде изпробван пилотно в 20 болници, съобщиха от здравната каса, цитирани от „24 часа“.
Проектът ще приключи на 26 юли. От 6 август 20-те болници, които са избрани за пилотно въвеждане на идентификатора, ще започнат да купуват устройствата и софтуера за идентификация. Това ще са големите държавни, университетски, областни и частни болници, които приемат най-много пациенти. Срокът за купуване и монтаж е 2 месеца, а първите пациенти ще бъдат хоспитализирани с пръстов отпечатък в началото на септември. Тогава оперативното ръководство на НЗОК, оглавявано от управителя д-р Глинка Комитов, щяло да покаже официално как работи новата система.
Всяко устройство-четец струва по около 200 лв., а болниците ще преценяват по колко им трябват и ще ги купуват със свои средства. Месец по-късно биометричният идентификатор ще влезе и в останалите лечебни заведения. До края на годината всички болници ще приемат и изписват и с пръстов отпечатък, и с електронна проверка на личната карта, както е в момента.
Електронният идентификатор не е пръстов отпечатък, защото прави анализ само в 19 точки на пръста, обясниха за пореден път от касата. Всяка точка „произвежда” цифра, а цифрите формират уникалния идентификационен код на пациента за здравната система – сега за достъп в болниците, а догодина и за аптеките и личните лекари. След първоначалната регистрация кодът ще бъде криптиран и няма да може да се използва без знанието на пациента, уверяват още от НЗОК.