Възнагражденията на сестрите и акушерките да бъдат увеличени и да станат 150% от средната работна заплата в публичния сектор. Това поискаха на протест пред здравното министерство от Синдиката на българските медицински специалисти в деня, в който сестрите празнуват своя професионален празник. Събралите се сестри блокираха и движението на кръстовището пред ведомството, след което бяха приети за среща от зам.-здравния министър д-р Бойко Пенков.
„Искането за повишаване на заплатите е за всички професионалисти по здравни грижи“, каза пред БТА Мая Илиева, председател на синдиката. По думите ѝ дори и да има достатъчно места за обучение на медицински сестри, няма желаещи студенти, тъй като след дипломирането си те не получават достойни възнаграждения. „Стартовата заплата в магазин е над 2000 лева, а медицинските сестри започват с много по-малко. Липсата на перспектива, финансова сигурност и реализация са причините за липса на желаещи да учат за медицински сестри“, посочи тя.
Да се одобри стандарт за медицинската грижа, настояват още от синдиката. По думите на Илиева проектът за стандарт отлежава с години в кабинета на министъра на здравеопазването. Ако този стандарт бъде одобрен, болниците няма да могат да изпълнят условията за брой специалисти по здравни грижи“, отбеляза тя и уточни, че медицинските сестри в страната в момента са не повече от 23 000, от които само 11 хиляди работят в болниците.
„Колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване“ няма, вероятно няма ида има“, добави Илиева. Според нея работодателите използват това като коз, за да не го спазват. Тя коментира и позицията на Българския лекарски съюз, изразена преди дни, относно предложението за самостоятелни сестрински практики с директно финансиране от здравната каса. Според лекарския съюз предложението е „нецелесъобразна, рискова и слабо обоснована намеса в системата на здравеопазването“. По думите на Илиева и сега има самостоятелни сестрински и акушерски практики, които обаче не са пряко финансирани от здравната каса и БЛС не възразява. „Възразяват, ако практиките се финансират от касата“, разгневи се тя тя.
„Знам какъв труд полагате и ви поздравявам за усърдието и професионализма. Обещавам да направя всичко по силите си – и административно, и нормативно, за да стане трудът ви по-привлекателен, престижен и удовлетворяващ“, увери сестрите здравният министър доц. Силви Килиров, но от Русе, където беше на работно посещение. „Наясно съм с проблемите в системата, включително и с неравенствата в заплащането, но те са трупани с години и няма как да бъдат решени изведнъж. От първия ми ден като министър с екипа ми правим всичко възможно да намерим работещи механизми, да изслушаме всички искания и предложения и да предприемем конкретни действия. В Бюджет 2026 ще поставим акцент в посока намаляване на диспропорциите“, увери Кирилов. Той посочи, че се работи за обявяването на медицинската сестра за защитена професия.
След срещата на Синдиката на медицинските специалисти със зам.-министър Бойко Пенков пък стана ясно, че е постигнато съгласие протестиращите да внесат конкретни предложения за промяна в работното време на определени медицински специалисти, за увеличение на работните им заплати и въвеждането на стандарт по здравни грижи. Предложения се очакват и за промени относно финансирането от държавния бюджет чрез бюджетите на общините като делегирана от държавата дейност, във връзка със заплащането на медицинските специалисти, работещи в детските ясли, яслени групи към детски градини и училищата.