62% готови да дарят орган на роднина, само 40% – след смъртта си на непознат

Половината българи не вярват на лекарите, СЛК праща медици на обучение в чужбина

217
орган
Снимка: ИАМН

Повечето българи са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване, извършено от социологическа агенция „Тренд“ и представено по време на днешната кръгла маса „Нагласи на българите към донорството и трансплантацията“. Донорството на органи се одобрява от 62% от участниците в допитването, 18% не го одобряват, а 20% не могат да преценят. На въпроса дали биха се съгласили да дарят собствени органи след смъртта си положително отговарят 40% от запитаните, 34% не биха се съгласили, а 26% не могат да преценят. Осем от десет души обаче изобщо не са говорили с близките си по темата за донорство.

Близо половината от анкетираните (49%) казват, че биха се доверили на лекар при поставяне на диагнозата „мозъчна смърт“, но 51% не биха го направили – 26% категорично не биха се доверили, а 25% нямат мнение, като по-скептични са по-възрастните. Като причина за това недоверие 68% посочват страх от грешна диагноза, 60% не вярват изобщо на лекарите, а 51% имат съмнение за участие на медици в незаконни схеми, свързани с донорството. Други 30% имат опит с грешни диагнози на свои близки.

„Доверието е основна част от донорството, защото доброто, което се поражда след донорството, може да се постигне само така, а колкото повече познания имаме, толкова повече добрина можем да направим“, заяви директорът на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева. Тя обяви, Столичната лекарска колегия ще изпрати млади медици в чужбина, за да бъдат обучавани в областта на органната трансплантация.

„До края на годината ще бъде завършен и специализираният софтуер за трансплантациите и избора на потенциални реципиенти на органи“, съобщи още шефката на ИАМН. По думите й донорските ситуации пък ще бъдат вписвани в регистъра на интензивните отделения в страната в реално време и така агенция „Медицински надзор“ ще се опита през държавните механизми да достига до всеки един пациент в мига, в който той изпадне в мозъчна смърт и да оказва логистична подкрепа.

„Донорството и трансплантациите са огромни постижения, неведнъж съм посещавал болница „Лозенец“, където съм виждал реално какво може да се случи, какво чудо е да можеш да дадеш живот на друг човек, който е в тежко състояние“, каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. „Участвал съм в немалко донорски ситуации. Моят опит говори, че хората не знаят, че със съгласието да дарят органи спасяват два-три живота“, допълни и управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски.

Зам.-директорът на „Пирогов“ проф. Николай Габровски обаче предупреди, че всяка лоша новина и дори непремерена дума за така или иначе съществуващите проблеми с донорството и трансплантациите у нас, отдръпват все повече хора от тази кауза. „Ако искаме да развиваме донорството, трябва да решим как ще развиваме занапред темата, нужно е по-ясно разбиране в обществото“, посочи той.

СПОДЕЛИ