Разкриват 300 амбулатории в селата

Разширяване на обхвата на електронната рецепта и мобилни аптеки, предвижда управленската програма на кабинета "Желязков"

253
амбулатории

Разкриване на до 300 амбулатории в труднодостъпни райони и в селата, както и изграждане на Национална цифрова платформа за медицинска диагностика, предвижда управленската програма на кабинета „Желязков“ в частта й за здравеопазването.

Изграждане на Национална детска болница, Национален център за лъчелечение с протонна терапия за модернизация на системата за педиатрична помощ и 26 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, доставка на апаратура в 36 лечебни заведения в страната с разкрити детски отделения и ново оборудване за диагностика на онкологични заболявания и лъчелечение в 14 болници, както и изграждане на 6 строук центъра и ремонтиране на 18 психиатрии, обещава правителството. Припомняме, повечето от тези проекти са стартирани по Националния план за възстановяване и устойчивост.

В програмата е записано още, че ще разшири обхвата на електронната рецепта, което означава, че освен антибиотици и лекарства за диабет, вече и други медикаменти ще си купуваме единствено с е-рецепта. В момента задължително е и електронното предписание на лекарствата, които НЗОК покрива напълно или частично. По отношение на лекарствената политика се предвижда също разширяване на обхвата на СЕСПА, подобряване на регулацията, свързана с паралелния внос, създаване на условия за разширяване на дейностите на аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони и създаване на мобилни аптеки.

В частта за болниците е вкаран текст, на който много държат от БСП-ОЛ и ИТН, който касае оптимизиране статута на държавните и общински лечебни заведения – търговски дружества и публични предприятия. В него с много думи е угодено на коалиционните партньори на ГЕРБ-СДС, без обаче да се споменава лелеяната от социалистите смяна на статута на болниците като търговски дружества. Това, което е сигурно – ще има защитени болници и клинични пътеки за психиатрията.

Властта обещава още да повиши професионалния капацитет на 230 специализанти, да финансира 170 млади лекари по определени специалности с най-голям недостиг от кадри или в определени области на страната с установен недостиг и да създаване условия за обучение на минимум 550 специализанти, финансирани от държавата, всяка година.

125 спешни центъра и филиала пък ще бъдат ремонтирани така, че да са достъпни за хора с увреждания. В програмата е записано и закупуването на 13 нови линейки и доизграждане на системата за въздушна медицинска помощ. Обещано е и увеличение на заплатите на спешните медици, но без конкретика.

Кабинетът на Росен Желязков ще заложи и на развитие и разширяване на  Националната здравно-информационна система (НЗИС), като е предвидено дори интегрирането й с централизираните системи на МОН, МВР, общини, НАП и др., с цел намаляване на административната тежест на гражданите.

СПОДЕЛИ