Министерството на здравеопазването, съвместно с НЗОК и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онколекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии, удължаващи преживяемостта на пациентите. Това съобщиха от пресцентъра на МЗ.
Мерките засягат над 40 медикамента, като целта е да се предотврати изключването им от Позитивния лекарствен списък и лишаването на българските граждани от здравноосигурително покритие на основната за тяхното заболяване терапия.
„След проведен анализ и заседание на междуведомствена работна група, бяха идентифицирани основните причини за потенциалното изключване на лекарствените продукти. Сред проблемите, водещи до това, са административната тежест за притежателите на разрешение за употреба и прилаганите до момента финансови механизми“, обясниха от МЗ.
Затова първата промяна е в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствата. С новите текстове ще се удължи периода за преразглеждане на промени в цените на единствени в международното непатентно наименование базови онкологични лекарства от 6 на 24 месеца. Тази мярка значително ще облекчи притежателите на разрешение за употреба и ще даде възможност за дългосрочно запазване на продуктите на българския пазар, който се явява непривлекателен за дефицитните в световен мащаб молекули.
Втората промяна е определяне на самостоятелно перо в Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. на лекарствата от групата на есенциалната онкология, което ще гарантира здравноосигурителните плащания за базово лечение на пациентите със злокачествени заболявания в пълен обем.
По този начин ще се намали финансовата тежест върху тези медикаменти в случаите на преразход в общите плащания за онкологично лечение. Определените за целта средства са в размер на 26 млн. лв., като промяната вече беше гласувана от Надзорния съвет на здравната каса. „Целта е да гарантира непрекъснат достъп на пациентите с онкологични и онкохематологични заболявания до необходимите лекарства, като същевременно се осигури устойчивост на бюджета, определен за тях“, допълниха от МЗ.