Парите за дейността на ТЕЛК комисиите ще се увеличат двойно през тази година, в сравнение с 2024 г. Това реши парламентарната здравна комисия на днешното си заседание, но макар и подкрепена от всички промяната предстои да се гласува в зала и да се осигурят средства в бюджета. Става дума за 23 млн. лева.
Според министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов ефектът от това увеличение на финансирането на ТЕЛК-овете ще е положителна и лекарите ще бъдат мотивирани да работят повече.
Друго решение на депутатите е документи за пожизнен ТЕЛК да могат да се подават електронно, да се интегрират данните на еЗдраве със системата за медицинска експертиза и да се осигури достъп на лекарите от комисиите да електронните здравни досиета на пациентите.
Парламентарната здравна комисия отхвърли предложението на „Възраждане“ за излизане на страната ни от СЗО. Припомняме, още в първия си ден като президент Доналд Тръмп извади САЩ от организацията, с което повлече крак и други държави последваха примера му.
„Предложението е правно недопустимо и е в разрез с Конституцията на страната. С решение на Народното събрание не може да се отменя Закон за ратифициране на международен договор, какъвто е този между България и СЗО“, обясни председателят на комисията проф. Костадин Ангелов и добави, че това може да стане само със закон за денонсиране на това споразумение, а единствено упълномощеният орган, който може да задвижи подобна процедура, е Министерският съвет.
Проф. Ангелов подчерта, че всичко това е било обяснено на вносителите още преди седмица, но Маргарита Махаева от „Възраждане“ отвърна, че те все пак са искали гласът им да се чуе и да се проведе дискусия по темата. По думите й СЗО от години остро се намесва в здравната ни политика и ни нанася повече щети, отколкото някога сме извличали ползи. „Организацията ни излиза скъпо“, посочи Махаева и даде пример с купените и впоследствие бракувани ваксини срещу COVID-19, които според нея сме купили по препоръка на СЗО.
Проф. Антелов обаче репликира депутатката от „Възраждане“ като уточни, че време на управлението на COVID пандемията, когато той беше здравен министър, България най-малко е комуникирала със СЗО – както по отношение на това какви и колко ваксини да бъдат поръчани, така и относно протоколите за лечението на коронавурсната инфекция.