Първият ни медицински хеликоптер остава без лебедка

Фирмата-производител "Леонардо" може да достави такава след половин година, още време ще отнеме и монтирането й

363
лебедка

Здравното министерство се отказва да закупи лебедка за първия ни медицински хеликоптер. Причината е, че фирмата-производител „Леонардо“ не може да достави такава незабавно, а осигуряването чрез поръчка би отнело най-малко половин година. Това означава дооборудване на машината чак след доставката на втория и третия хеликоптер, които ще имат монтирани лебедки, съобщи БНР, като се позова на информация от МЗ.

Скенер.нюз напомня, че на 7 юни служебното правителство прие решение за допълнително оборудване на единствената ни към момента въздушна линейка. Тогава премиерът Димитър Главчев обяви, че с 1 милион лева ще бъде закупена лебедка, нужна за използване на машината при мисии в планината. Здравното министерство все пак пусна обществена поръчка за осигуряване на допълнителна апаратура за хеликоптера – респиратор, дефибрилатор, безжични ехографи. Най-голяма част от стойността ѝ е предвидена за транспортен кувьоз, който да има възможност за работа и на батерии в продължение на поне 4 часа. Сумата е до 234 000 лева с ДДС. Срокът за подаване на оферти изтече на  21 ноември. В момента се разглеждат техническите предложения, посочиха от ведомството на д-р Галя Кондева.

Междувременно от фирмата, на която държавата е поръчала общо шест медицински хеликоптера, са обяснили, че при поръчка на лебедка доставката би се случила най-рано след 6 месеца, като не могат да се ангажират с крайна дата за монтаж.
Същата фирма вече два пъти наруши планираните срокове за доставка на следващите два хеликоптера, като спазването на последно посочените за догодина дати също е под риск.   
СПОДЕЛИ