![секцио секцио](http://skener.news/wp-content/uploads/2024/12/Практически-курс-01-696x464.jpg)
Нова техника при секцио, която намалява рисковете по време и след операцията, но и в дългосрочен, беше представена в „Майчин дом“ от трима водещи акушер-гинеколози – проф. Иван Костов, директор на „Майчин дом“, неговият заместинк д-р Веселин Дяволов и шефа на „Шейново“ д-р Румен Велев.
Акушер-гинеколози от столицата и страната бяха запознати с техниката за зашиване „Рибена кост“, която намалява риска от поява на белези (ниши) и осигурява равномерно разпределяне на опъна по цялата шевна линия посредством безвъзлова технология. Иновативната техника намалява времето за зашиване и затваряне на слоевете. Гарантира по-малък риск от усложнения, подобрява естетиката на белезите и намалява количеството на хирургични дренажи.
Въпреки че Цезаровото сечение е един от най-често извършваните хирургични интервенции в акушерството, неговите дългосрочни последствия, като дефекти на маточния белег и абнормно прикрепяне на плацентата, са сериозен медицински проблем.
Техниката, която включва използването на безвъзлови шевове за затваряне на маточната стена, има редица предимства в сравнение с традиционните методи. Осигурява по-добро разпределение на напрежението в тъканите и елиминира необходимостта от възли, което води до по-бързо заздравяване и намален риск от хипоксия в околните тъкани.
Проучвания показват, че техниката „Рибена кост“ води до значително по-малка честота и размер на дефектите в сравнение с традиционните техники на зашиване. Умереното увеличение на дебелината на миометриума след операцията и намалената дълбочина на дефектите пък сочат за по-добро заздравяване на маточната стена. Възможността за намаляване на рисковете от абнормно прикрепяне на плацентата и маточна руптура прави този метод сигурен и предпочитан за бъдещи бременности. И не на последно място техниката „Рибена кост“ съкращава времето за операция, като едновременно намалява кръвозагубата.
„Съвременната медицина непрекъснато търси нови подходи – както оперативни, така и свързани с използването на нови материали и техники. Усилията в тази насока целят да намалят усложненията, да направят процедурите по-сигурни и по-безопасни. Най-честата оперативна интервенция в света е цезаровото сечение. Разбира се, от важните ни цели е да намалим процента на тези операции, но когато е необходимо да се извърши, ние сме длъжни да предложим на пациентката по-сигурна и безопасна процедура с по-малко усложнения – както непосредствено по време на операцията и след нея, така и в дългосрочен план. Това е от особено значение, тъй като много жени забременяват и раждат отново след предходно секцио“, обясни д-р Румен Велев.
„Считам, че заедно с моите колеги и приятели д-р Велев и д-р Дяволов успяхме да предадем своя опит и знания за съвременните оперативни техники за цезарово сечение. Основен акцент бе поставен върху революционно новата хирургична техника за зашиване, позната като „рибена кост“. Най-сериозните усложнения след цезарово сечение при последваща бременност включват враснала плацента, т.нар. плацента акрета, както и недостатъчност на тъканта на цикатрикса в областта, където матката е зашита при първото цезарово сечение (истмоцеле). И в двата случая от ключово значение са техниката на зашиване и видът шевен материал, използвани при първата операция“, посочи и проф. Костов. Той алармира, че страната ни продължава да заема едно от челните места в Европа и света по брой цезарови сечения – около 50% от всички раждания.
„Този факт подчертава важността да минимизираме на риска от усложнения при бъдещи бременности при жени, претърпели цезарово сечение. Затова първото цезарово сечение е от изключителна важност както по отношение на техниката на зашиване, така и на използвания вид шевен материал“, добави директорът на „Майчин дом“.