Промените, които направихме в ТЕЛК, наистина бяха необходими и вече започват да дават резултати. Истинският положителен резултат обаче ще го видим след няколко месеца. Това каза пред bTV служебният здравен министър д-р Галя Кондева по повод обжалванията на решения на комисиите от страна на пациентите.
Като причина за недоволството от работата на комисиите министърът посочи, че през последните четири години има над 30 000 невзети решения, въпреки че вече броят на комисиите е увеличен от 70 на 121. „Разпределението сега е само електронно, на случаен принцип и то само по документи, което значително улеснява нуждаещите си и е предпоставка за по-бързо решаване на казусите. Комисиите са много натоварени и с промяна в наредбата повишихме заплащането за тази услуга от 60 на 100 лв.“, каза още д-р Кондева. Тя беше категорична, че системата на ТЕЛК ще заработи в пълнота до два месеца и призова пациентите за още малко търпение.
Здравният министър коментира и информацията от кмета на София Васил Терзиев, че столичният завод за отпадъци приема голямо количество биологични отпадъци от болниците в София, с изключение на ВМА. „На 30 октомври ние получихме писмо от директора на столичното предприятие за третиране на отпадъци, в което той ни уведомяваше за открити опасни отпадъци, маркирани от съответните лечебни заведения. Веднага разпоредихме проверки в тези болници, за които имаше подозрения. Всичките шест са проверени и докладите дойдоха на 8 ноември. В тях се казва, че няма нарушения. В рамките на лечебните заведения има създадена организация за събиране на тези отпадъци, а след това фирми, с които болниците имат договор, ги извозват до сметището“, обясни д-р Кондева. По думите й фирмите са сертифицирани за тази дейност от Министерството на околната среда, като сред тях има и фирми на столична община, но проблемът е възникнал от тях, а не от болниците.
По отношение на изграждането на Националната детска болница д-р Кондева посочи, че има проект за насърчаване на специализациите в областите с недостатъчно лекари. „Стойността на проекта е около 15 милиона лева, които дават възможност на младите лекари да специализират в дефицитни специалности. Педиатрията е една от тях. Тези лекари ще получават достатъчно добри възнаграждения по време на специализацията си в размер на две и половина минимални работни заплати“, поясни тя.
В отговор на въпрос кога ще е пикът на грипа и има ли достатъчно ваксини, д-р Кондева заяви, че към момента има едва 5 позитивни проби за грип, като две са при деца, докато на седмична база има 500-600 позитивни теста за COVID-19. „И за двете заболявания имаме достатъчно ваксини. През септември бяха получени 85 000 дози ваксини срещу COVID-19 на обща стойност около 2 млн. лв. На свободния пазар има около 10 000 дози противогрипни ваксини, а от безплатните, които са по програмата за имунизация на хората над 65-годишна възраст, вече са поставени над 80%“, отчете министърът.
Д-р Галя Кондева съобщи още, че първият ни медицински хеликоптер е изпълнил вече над 40 мисии. Вторият и третият обаче се бавят. „Трябваше да пристигнат този месец, но фирмата „Леонардо“ ни уведоми за проблеми с доставките. Вторият хеликоптер се очаква да пристигне през януари 2025 г., а третият – до един месец след това“, призна здравният министър. Но подчерта, че неустойката за забавените въздушни линейки ще бъде около 470 000 лева за фирмата, която ги произвежда.