Събота, пред иначе малката болница в Златоград, е пълно с хора. Родители от града и всички околни села са довели децата си на преглед. В МБАЛ „Проф. д-р Асен Шопов“ са дошли на крака 17 специалисти от „Пирогов“ и Столичната лекарска колегия за високоспециализирани безплатни консултации.
Малките пациенти са търпеливи, организацията е впечатляваща – няма опашки и недоволни пред лекарските кабинети, въпреки че по списък за преглед са записани близо 350 деца, още идват без час. „Общо децата в цялата община са малко над 400“, казва кметът на Златоград Мирослав Янчев. По думите му всички си имат лични лекари, които следят здравето на малчуганите, но имат нужда от специализирана помощ за по-тежките и трудни случаи. А те не са малко. Затова Янчев е благодарен на председателя на СЛК и бивш здравен министър д-р Асен Меджидиев, който доведе на крака в Златоград едни от най-изявените медици от София. Помощ при посещението оказва и областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, която е била домакин в морския град на три подобни инициативи и иска да подкрепи колегите си областни управители и кметове при организацията на прегледи в още десетки населени места.
Д-р Меджидиев е инициатор на програмата „Детско здраве“, която вече 12 години помага на родители в малките населени места да получат качествена и високоспециализирана помощ на място. Това всъщност е най-ценно за хората, които не губят време и ресурси да пътуват до голям град и да чакат за час за преглед при специалист. „Ключовото е, че в ранна детска възраст хващаме неща, които могат впоследствие да доведат до по-тежки усложнения и по-тежки увреждания“, подчерта д-р Меджидиев.
Макар болницата в Златоград да разполага с 5 отделения – неврология, вътрешни болести, детско, АГ и хирургия, има и клинична лаборатория, липсват медици от ключови специалности. „102-ма души работят тук, заплатата на сестрите е 1750 лева, а общината ни помогна тази година с 80 000 лева за ремонти и обновление на отделенията“, заяви директорът на МБАЛ „Проф. д-р Асен Шопов“ д-р Людмил Личев. И с радост посреща д-р Асен Меджидиев и д-р Антон Тума – УНГ; д-р Мария Праматарова – завеждащ Отделение по офталмология в „Пирогов“; д-р Румен Танев – детски хирург; д-р Марги Банова – образна диагностика; д-р Явор Пукалски – завеждащ Детска травматология в „Пирогов“; д-р Георги Юруков – неврохирург; доц. Мария Димитрова – завеждащ Клиника по нервни болести в „Пирогов“; доц. Незабравка Чилингирова – кардиолог; проф. Милена Станева – ангиолог; д-р Габриела Минова – уролог; д-р Мария Калинкова – ендокринолог; д-р Катя Захариева – дерматолог; д-р Гергана Николова – личен лекар и вътрешни болести; д-р Галя Тодорова – кардиолог и д-р Александър Щерев – ортопед-травматолог.
Най-натоварено е в кабинетите на специалистите по УНГ, неврология, офталмология и детска урология. „Имаше много дечица с далекогледство, което с носене на очила се израства, но и с късогледство“, обясни д-р Праматарова. При нея без страх влиза Макси, който се представя като 5-годишен от Лондон. Майка му Надежда Сивриева го е записала още на невролог, УНГ и вътрешни болести. „Съвсем скоро се върнахме в Златоград, живях 17 години в Лондон, но там достъпът до специалист е труден и бавен, чака се с месеци, а системата се задъхва. Тук имаме прекрасни лекари, но не ги ценим“, прави сравнение Надежда. Тя е категорична, че заради здравословните проблеми на сина си ще остане да живее в България.
Съвсем същото споделя и бащата на Лазар – Никола Петров. „В Лондон ми дадоха час за преглед при гастроентеролог за след година и половина, детето ми е здраво, но не исках, ако се случи нещо и то да трябва да чака с месеци и затова се прибрахме“, разказа Никола. И искрено се възхищава на ентусиазма на пироговци, които отделят от личното си време, за да посещават всеки месец различно населено място и да преглеждат напълно безплатно деца с проблеми.
Братята Митко и Мони от близко до Златоград село имат записан час за д-р Гергана Николова. Митко е на близо 4 години, но отказва да говори, докато батко му Мони просто се забавлява докато го преслушват. Майка им получава ценни съвети и веднага е пратена на невролог и психолог за малкия си син.
При ортопеда д-р Александър Щерев също е натоварено, но по думите му за щастие няма дечица със сериозни проблеми. „Най-често водят при нас малчуганите заради плоскостъпие, което обаче нас не ни притеснява. Има и пациенти с гръбначни изкривявания“, добави той.
Пред кабинета на детския уролог Габриела Минова чакат от бебета до 16-годишни. „Патологията тук не се различава от тази, която виждаме в „Пирогов“. Всяко второ дете, което прегледах днес, беше със свръхактивен пикочен мехур, като се родителите споделяха или за често пристъпно ходене до тоалетна, или за нощно напикаване. А след 4-годишна възраст това вече е заболяване, а причината е в продължителното носене на памперси“, обясни д-р Минова. И успокоява, че има лесно лечение. Само трябва да се спазва правилен режим на уриниране – на всеки от 2,5 до 3 часа, 6 до 8 пъти на ден. И пиене на вода през целия ден. „Най-големият пик на проблеми има при първолаците, които ходят до тоалетна сутрин преди училище и вечер като се приберат“, добави урологът. Другата честа диагноза, която родителите чуват в нейния кабинет, е камъни в бъбреците.
Сякаш най-сериозните проблеми откри неврологът доц. Мария Димитрова. При нея помощ потърсиха родители на деца с различни диагнози, но общото беше запуснатостта на случаите заради липса на специалисти в региона.