Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) да получават по 100 лв. за предсрочно издадено решение. Това предлага здравното министерство в проект за нормативна промяна, публикуван за обществено обсъждане на сайта на МЗ.
В момента тази сума е 60 лв. и се дава за влязло в сила експертно решение на ТЕЛК, изготвено от комисията предсрочно в срок два месеца от подаване на заявлението-декларация в регионалната картотека на медицинската експертиза, срещу което няма подадена жалба в нормативно установения срок или при обжалване е потвърдено от НЕЛК.
Припомняме, от март тази година са в сила промени, чиято цел е преодоляване на значителното забавяне на експертизата, която в някои комисии достига до 3-4 години. Според тези промени ТЕЛК трябва да има във всички държавни и общински многопрофилни болници (с изключение на ведомствените лечебни заведения) и в комплексните онкологични центрове. В университетските болници и/или търговски дружества със смесено държавно и общинско участие в капитала трябва да функционират най-малко две комисии.
По данни на здравното министерство, постъпили от РЗИ, голяма част от лечебните заведение изпитват трудности в покриването на критериите, често такива комисии не могат да се окомплектоват, а 20 болници дори са отказали да разкрият ТЕЛК. Основната причина са ниските възнаграждения, тъй като заплатата на лекар на основен трудов договор към такава комисия е средно около 1200 – 1300 лв. месечно, се изтъква в мотивите към предложението за промяна.
Данните показват, че броят на отчетените експертни решения от ТЕЛК за първото полугодие на 2024 г., издадени предсрочно и без обжалване, е 35 339 (33 % от общия брой), за които е заплатена субсидия от министерството в размер на 2 120 340 лв., при цена за едно експертно решение 60 лв. Ако се запази същата тенденция за броя на издадените експертни решения от ТЕЛК през второто полугодие на 2024 г., при цена 100 лв. за едно експертно решение, за последното тримесечие на годината ще бъдат необходими още около 710 000 лв., прогнозират от МЗ.
За субсидирането на лечебни заведения по определени условия в бюджета на МЗ за 2024 г. са предвидени 274 471 400 лв., от които 8 000 000 лв. за дейности по осигуряване на медицинска експертиза – за всичките случаи. В рамките на бюджета на МЗ няма възможности за преструктуриране на разходите за осигуряването им, поради което в мотивите се предлага те да бъдат осигурени от държавния бюджет.
Към 30 юни 2024 г. са отчетени 104 382 решения на ТЕЛК, като прогнозният брой до края на годината е около 220 000, при което ръстът спрямо 2023 г. е около 20%, се допълва в мотивите. Прогнозите са, че заради увеличения брой ТЕЛК в страната в началото на второ полугодие на тази година с около 40 комисии, издадените решения в срок два месеца ще нараснат значително, а през 2025 г. вероятно половината от всички решения ще се издават предсрочно, за което ще бъдат необходими допълнително 4 400 000 лв. само за тази категория решения, показва анализът на ведомството.