Приетите на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ), с които се разрешава поставянето на автомати за лекарства извън аптеките, обедини фармацевти и аптекари с готовност за протести. Това става ясно от писмо до медиите от Българския фармацевтичен съюз.
Припомняме, законопроектът е внесен от „Възраждане“ и срещу него се обявиха народните представители от ДПС, а от коалицията „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ се въздържаха. От ГЕРБ-СДС пък заявиха, че на второ четене текстовете, с които се разрешава продажбата на лекарства от вендинг машини извън аптеките, трябва да се прецезират.
На безпрецедентна среща с участие на представители на всички централни органи на БФС, председателите на Регионалните фармацевтични колегии, представители на Асоциацията на собствениците на аптеки, Националната аптечна камара, Инициативен комитет от магистър-фармацевти и Национална аптечна браншова организация, е изразено „възмущение и сериозно притеснение от последствията“, ако законопроектът бъде приет в този му вид.
Според представителите на фармацевтичния и аптечния сектор това би било „прецедент с непоправими и необратими последици за сигурността и здравето на пациентите“. Те са категорични, че по този начин ще се влоши достъпът на пациентите до лекарствени продукти и фармацевтични грижи, вместо обратното. „Законопроектът в този вид няма да реши нито един от проблемите в лекарствоснабдяването, напротив ще задълбочи настоящите и има потенциала да отвори нови. С настоящето всички ние категорично се противопоставяме на приемането на промените, внесени от Костадин Костадинов и група народни представители, в първоначалния проект и настояваме за неговото допълнение и преработка с участието на представители на експертите в лекарствоснабдяването“, пишат авторите на писмото.
Според вносителите на ЗИД на ЗЛПХМ от „Възраждане“ с извеждането на аптечни автомати пред аптеката, хората ще имат денонощен достъп до медикаменти. Те припомнят, че чрез вендинг машини могат да се продават само лекарства без рецепта. Според Маргарита Генчева от партията на Костадин Костадинов единствената логика за съществуването на подобни автомати е те да се намират извън аптеките, особено при липсата на денонощни такива.
Други промени предвиждат намаляване на данъка върху новооткритите аптеки в труднодостъпни райони. В Националната аптечна карта изрично се вписват денонощните аптеки, за да се гарантира създаването им там, където липсват. Корпоративният данък на аптеките се намалява на 8%.