55% от хипертониците не могат да контролират високото си кръвно

Проблемът може да се реши чрез минимално инвазивна процедура, която от миналата година се поема от НЗОК

122
кръвно
Проф. Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център

Близо 55% от хипертониците не могат да контролират нивата на високо кръвно налягане. Това стана ясно на пресконференция на тема „Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения“. В световен мащаб този проблем засяга един от четирима мъже и една от пет жени, диагностицирани с високо кръвно налягане, и е сред основните предизвикателства пред кардиолозите.

„Артериалната хипертония е един от най-големите убийци на съвремието ни поради застаряващото население и вредните навици. Поне 30% от нас в определен момент в живота си имаме високо кръвно налягане, като в 95% от случаите това е заболяване само по себе си, а не се дължи на друг здравословен проблем. Според Европейското дружество за хипертония като резистентна хипертония се определя измерването на кръвно налягане над 140/90 mm Hg, въпреки че пациентите водят здравословен начин на живот и приемат три медикамента. Американските специалисти разширяват тази дефиниция и приемат, че ако болният взема пет лекарства и само по този начин стойностите на кръвното му налягане са в норма, той пак страда от неконтролирана хипертония“, обяснипроф. Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център.

Проблемът е широко разпространен – около 1 млрд. души в световен мащаб страдат от неконтролирана хипертония и тя е основна причина за около 9 млн. смъртни случая всяка година. Това е и една от причините съвременната медицина да търси възможност за справяне с този сериозен проблем. Проучвания сочат, че намаляването на стойностите на кръвното налягане само с 10mm Hg сваля риска от  инфаркт с 28%, а от инсулт с 27%.

Един от съвременните начини за борба с неконтролираната хипертония е катетърна ренална денервация – минимално инвазивна процедура, която може да помогне на избрана група от пациентите, при които терапията с лекарства не дава задоволителни резултати. България е и една от първите държави в Европа, която през 2008 г. е въвела този метод. Той е подходящ за хора, които не се повлияват само от медикаментите за хипертония, които могат да имат и тахикардия, предсърдно мъждене, сънна апнея, зле контролиран захарен диабет, затлъстяване.

„Процедурата може да се направи и на пациенти, които вече имат усложнения като хипертрофия на лява камера на сърцето, периферно съдово заболяване, както и по-млади пациенти. По време на процедурата чрез специален катетър се достига до бъбречната артерия, където се провежда радиофреквентна аблация на нервните окончания, за да се намали тяхната активност и да се намали артериалното налягане. Ренална денервация се прави под рентгенов контрол като се използва малко количество контрастна материя. Процедурата е с много малък риск, продължава около 1 – 1.30 ч.,  пациентът може да напусне лечебното заведение след 24 часа. При над 90% от болните се наблюдава намаляване на артериалното налягане с поне 10mm Hg. Важно е обаче те да продължат и с медикаментозната терапия“, посочи проф. Петров.

Реналната денервация се поема от НЗОК от миналата година и се извършва в 11 лечебни заведения на територията на страната.  „Не бива да забравяме и нещо много важно – алгоритъмът за справяне с високото кръвно налягане включва промяна на начина на хранене, повишаване на физическата активност, редукция на теглото, след това прием на медикаменти и накрая минимално инвазивните процедури“, посъветва обаче проф. Иво Петров.

 

СПОДЕЛИ