Нови три случая на западнонилска треска са открити у нас. Така от началото на годината доказаните и регистрираните случаи са общо шест, но вероятно са много повече. Това обяви пред бтв директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Тя уточни, че по-голямата част от случаите са от София, но заболяването може да се срещне във всяка точка на страната. Припомняме, двама от тримата първоначално диагностицирани у нас, вече починаха.
Проф. Христова предупреди, че до края на септември е възможно заразяване и при съмнение е задължително навременно обръщане към лекар. Симптомите са повишена температура, несърбящ обрив, отпадналост, силно главоболие и болки в очите. По думите на директора на НЦЗПБ с този тип вируси ще трябва тепърва да свикваме, най-вече заради промяната на климата. В Европа най-силно разпространено е заболяването в Гърция и Италия.
Българин, прекарал заболяването в САЩ, разказа по бТВ, че е треперел толкова силно, че се наложило да бъде вързан с колани, за да му вземат кръв. „Не е шега работа. Мога смело да твърдя, че живея втори живот“, признава Стоян Иванов. Той успява да се излекува след седмица в болницата.
„От края на септември до средата на октомври е най-подходящият период за ваксинация срещу грип преди зимата“, посъветва по БНТ държавният главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му, ваксините тази година се подготвят както всяка, на базата на случилото се в южното полукълбо, където зимата приключва. „Не очаквам изненади тази зима, една нормална грипна епидемия. Нищо особено не се е случило до този момент“, обясни Кунчев.
Той коментира и продължаващите случаи на COVID-19. „Ковидът се превърна в нормален вирус, който циркулира. Не пълни болници, не умират масово хора. Ваксините се препоръчват за хора, за които имат по-сериозни рискове – това са възрастни, малки деца и хора с хронични заболявания. За останалите ваксината не е задължителна“, каза главният държавен здравен инспектор. Според главния държавен инспектор коронавирусът е привикнал към човека, не е патогенен и вече е един от многото респираторни вируси.