Касата да купува лекарствата за рак за болнично лечение

НЗОК пък предлага на МЗ онкомедикаменти, останали сами в група, да не се плащат по новия механизъм

148
лекарствата

НЗОК да купува централно лекарствата за онкологичните заболявания на лачебните заведения, така, както купува тези за домашно лечение, например инсулин, като по този начин ще има предсказуемост, контрол и по-малко разходи за медикаменти. Това предложи членът на Надзорния съвет на касата д-р Николай Болтаджиев. „Болниците, получавайки лекарствата от НЗОК, ще могат да освободят средства, а и ще се прекъсне реекспортът, тъй като касата ще ги купува евтино“, мотивира се той. „А спирайки реекспорта, ще спрат и кражбите на онкомедикаменти“, добави Болтаджиев, цитиран от БТА.

По думите му и частните болници би трябвало по същия начин да получават лекарствата от НЗОК. Д-р Болтаджиев посочи, че сега някои болници взимат кредити, за да купят медикаментите за лечение на онкологични заболявания, които са много скъпи. „Държа цялото ми обяснение от заседанието да се представи в парламента“, настоя той. В отговор на въпрос от чие име е направил това предложение д-р Болтаджиев обясни, че то е негово и го е правил преди време и от името на сдруженията на частните болници.

И.д. управител на НЗОК проф. Момчил Мавров коментира пред журналисти, че това е възможно да се случи само с промяна в закона и припомни, че преди време болниците са били снабдявани с лекарствата за лечение на онкологични заболявания централизирано – от държавата. „След това законовият режим беше променен и се премина към централизирано договаряне на лекарства, с модел на рамкови споразумения, които сключва Министерството на здравеопазването, но се оказа, че и този модел не е достатъчно ефективен поради редица законови недостатъци и вече четири-пет години работим в условията на липса на рамкови споразумения, с които да са договорени на централно ниво цените на медикаментите за лечение на онкологични заболявания“, уточни проф. Мавров.

Припомняме, заради тези проблеми, а и заради различните цени, на които болнниците купуват скъпите онкомедикаменти, се стигна до промяната в Закона за здравното осигуряване, с която се въведе среднопретеглена цена като някакъв механизъм за централизиран контрол върху цените.

В тази насока днес Надзорният съвет днес прие предложение към МЗ за допълнение на Наредба 10 за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от НЗОК на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели и на помощни средства и изделия за хората с увреждания, да се допусне заплащането на лекарствата, които остават сами в определена група, да бъдат изключени от формулата за среднопретеглена стойност, по която се заплащат онколекарствата за болнично лечение. „Няма как ние тези лекарства да ги включим във формулата за определяне на среднопретеглена цена, тъй като няма с кой друг продукт в лекарствената група да ги сравняваме, и те ще бъдат изключени от формулата, за да не създаваме затруднения за болниците и да улесним достъпа на пациентите до терапия“, аргументира се и.д. управителят на фонда. По думите му така няма да се ограничи достъпа на пациентите до онкологична терапия, нито пък ще има рестрикции за болниците.

Проф. Мавров допълни, че предложението за допълнение на Наредба 10 ще бъде изпратено до здравния министър, който ще прецени законосъобразността и целесъобразността на предложението и ще го предложи на обществено обсъждане. „Става въпрос за продукти, които участват в множество терапевтични схеми за лечение на онкологични и онкохематологични заболявания, включително в комбинация с иновативни терапии, поради което риска от невъзможността за осигуряването на необходимите количества от същите би компрометирало лечебния процес и би поставило в риск живота и здравето на пациентите“, мотивира се още той.

СПОДЕЛИ