404 легла, училище и палиативни грижи в Националната детска болница

В „Пирогов“ остават спешното и изгарянията, а в "Александровска" – психиатрията. Белгийско-испанският консорциум, избран от ЕИБ, предлага финансирането да не е по клинични пътеки

детска болница
Служебният здравен министър д-р Галя Кондева и д-р Влатко Глигоров, директор на Здравната инвестиционна компания

Бъдещата Национална детска болница да разполага с 404 легла по почти всички специалности, да има болнично училище, палиативни грижи и домашни хоспитализации, както и да се промени начинът на финансиране, който да не е под формата на клинични пътеки. Това предлага Белгийско-испанският консорциум, избран от Европейската инвестиционна банка, който днес представи на първа среща в здравното министерство своя доклад. „До края на седмицата ще бъдат обявени коментарите по доклада“, обеща служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. Например тя е помолила от Обществения съвет да представят едно становище, вместо сегашните осем.

На срещата днес в МЗ стана ясно, че има много работа, преди структурата да бъде одобрена. „Докладът обхваща предполагаемата структура на бъдещата болница с видовете отделения, със специалистите, които ще трябва да работят в нея – доста сложна структура, която на места е нова за нас, тъй като се говори за изнесена домашна медицина, за дневен стационар. Някои от предложенията за нас са частично познати, а други не са практика в страната ни и изискват промени в нормативната база“, обясни проф. Иван Литвиненко, председател на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница. По думите му се предвижда в лечебното заведение в Горна баня да има всички субклинични специалности на педиатрията – детска хирургия, УНГ, гинекология, кардиология, ревматология, палеативни грижи и др. Относно палиативните грижи обаче не е посочено дали трябва да бъдат предвидени легла към клиниките или да има отделен хоспис.

Със сигурност детското спешно отделение и  пластично-възстановителна хирургия и  изгарянията си остават в „Пирогов“, макар че спешно ще има и в новата болница. Детската психиатрия пък остава в „Александровска“. Все още не е ясно дали травматологията на „Пирогов“ ще бъде пребазирана или и тя ще остане в института, предстои дебат и дари от НКБ ще бъде изнесена детската кардиохирургия.

Директорът на Педиатрията д-р Благомир Здравков подчерта, че именно структурите на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ ще са гръбнакът на бъдещата детска болница, но според него в доклада е подценен броят на лекарите и сестрите в интензивните отделения. По думите му е грешка да има една обща реанимация с 35 легла, тъй като за децата с травми се грижат детски реаниматори, а за малките пациенти с болни сърца – кардиолози и т.н.

В доклада е направена и грешка по отношение на контингента на бъдещата структура – посочено е, че болницата ще се грижи за деца от 0 до 17 г., но според нашето законодателство деца са всички до 18-годишна възраст. Освен това се предлага нова услуга –  домашни хоспитализации, например когато трансплантирано дете може да се изолира вкъщи, за да бъде предпазено от вътреболнични инфекции. За целта обаче е необходима промяна в нормативната база и много ясно разписани правила, както и кой ще се грижи за тези пациенти по домовете.

Като недобра идея беше прието и разделянето на онкологията и хематологията, както и липсата на отделение по фетална медицина. Доц. Боряна Аврамова от ИСУЛ пък обърна внимание, че трябва да се реши и ще има ли у нас протонна терапия за малките пациенти, тъй като лъчетерапията дава множество късни усложнения.

В отговор на въпрос за идеята за изграждане и на хеликоптерна площадка на територията на бъдещата детска болница директорът на Национална здравна компания д-р Влатко Глигоров посочи, че според него това не би било проблем. За осигуряването на кадри пък той каза, че МЗ подема инициатива за обучение на лекари в дефицитни специалности, като са обявени 13 специалности, които държавата целево ще субсидира и целево ще бъдат стимулирани работещите в структурите на детското здраве. По думите му нормативни промени ще трябва да се извършат в медицинските стандарти и евентуално в Закона за лечебните заведения.

Структурата на бъдещата детска болница ще бъде приета след широк експертен дебат и обществено обсъждане, отбеляза министър Кондева. Предстои докладът да бъде разгледан и в рамките на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, а накрая ще бъде публикуван и на сайта на ЗИКДБ.

„Първият положителен резултат от срещата беше постигнатият консенсус да не се допускат повече комуникационни проблеми. А вторият е, че министър Кондева потвърди, че МЗ ще застане зад политическото решение за необходимостта от нормативни промени, които да осъвременят начина, по който детското здравеопазване функционира и модерната медицина, предложена като модел в доклада, да бъде достъпна за лекарите и за децата“, каза Надежда Цекулова, член и говорител на Обществения съвет. Тя допълни, че ОС ще продължи да настоява за спазване на основни принципи като това болницата да бъде обърната към нуждите на децата, да гарантира безопасност на пациентите, интегрирана грижа и др.

СПОДЕЛИ