ЕКИП: Частните болници не трябва да правят търгове

При евентуално производство пред Съда на ЕС, България би имала добри шансове за успех, смятат анализаторите от Експертния клуб за икономика и политика

232
частните болници

Частните болници не трябва да правят търгове, смятат от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП), който подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу страната ни по този повод.

Припомняме, у нас от години се води спор трябва ли частните болници да обявяват търгове при закупуването на лекарства, медицински изделия и други консумативи, като задължаването им така и не успява да мине като законова поправка.

Ето част от заключенията на анализа:

  • Частните болници не попадат в обхвата на Директива 2014/24 за обществени поръчки, защото не изпълняват установените критерии в нея.
  • Българските съдилища са признали нуждата от допълнително тълкуване от Съда на ЕС, за което в момента има висящо дело, чието решение се очаква в началото на 2025 г.
  • Сравнителният правен анализ показва, че в Германия, Австрия и Нидерландия частните болници са изведени извън обхвата на местното законодателство за обществените поръчки.
  • Наказателната процедура на ЕК срещу България е вече над 4 години в административната си фаза и е с неясен край.
  • При евентуално производство пред Съда на ЕС, България би имала добри шансове за успех, защото (i) характера на частните лечебни заведения, ролята им в българската икономика, а и съдебната практика на Съда на ЕС обосновават начина по който Директива 2014/24 е въведена в българското законодателство и (ii) EK е допуснала сериозни процедурни нарушения във водената от нея наказателна процедура, които са в разрез с принципите на правото на ЕС.
  • ЕКИП очаква финален отговор от ЕК по заявлението си за достъп до документи свързани с наказателната процедура. От досегашната кореспонденция с ЕК се стига до извода, че ЕК не е извършила правен или икономически анализ, с който да обоснове започналата наказателна процедура срещу България.

Докладът на ЕКИП ще бъде предоставен на всички заинтересовани български и европейски институции с оглед на протичащата наказателна процедура.

СПОДЕЛИ