Конкурсите за директори на 10 големи ключови болници в София и страната, които здравният министър проф. Христо Хинков пусна в края на миналата седмица и за които Скенер.нюз вече писа, ще бъдат спрени. Това се очаква да се случи още днес със заповед на зам.-министър проф. Илко Гетов докато самият Хинков е командировка във Франция.
Припомняме, в петък на сайта на МЗ бяха обявени конкурси за директори и членове на борда на „Пирогов“, ИСУЛ, Инфекциозна болница “Проф. Иван Киров”, педиатрията “Проф. Иван Митев”, НКБ, МБАЛ “Свети Наум”, СБР-НК, Национална болница за физикална терапия, УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив и плевенската университетска болница “Д-р Георги Странски”. Отделно шефове се търсят и на 14 по-малки лечебни заведения в различни градове, при това с възможно най-краткия законов срок – 15 дни за подаване на документи.
Формално няма проблем в обявяването на конкурсите, тъй като всички директори на държавни болници са изтичащи мандати, а някои дори и с изтекли. Въпросът е, че проф. Хинков иска да назначи нови шефове току преди да сдаде поста след ротацията, както сам обяви, че ще стори. И без да го обсъди с премиера и вицепремиера. Преди 3 години здравният министър по това време проф. Костадин Ангелов също инициира пълна смяна на бордове и изпълнителни директори и пак заради изтичащи мандати, но тогава сегашните управляващи приеха тези конкурси като опит за овладяване на системата и се обявиха остро срещу това решение.
Държавните болници винаги са във фокуса на партиите, защото преразпределят милиарди левове през обществени поръчки към строителни фирми, доставчици на апаратура, лекарства, медицински изделия, консумативи, услуги и др. Самият проф. Хинков призна преди дни пред БНР, че в българското здравеопазване има твърде много политика и посочи като проблем факта, че у нас няма закон за лобизма. „Би трябвало да има закон за лобизма, който да регламентира и да регулира тези влияния от различни политически сили. Нашият парламент е много пъстър. И хората, които са в него, трябва да изпълняват своите предизборни обещания, трябва да правят необходимото, така че съответните хора да бъдат назначени на ключови постове в съответната област“, каза той и даде за пример „Пирогов“. По думите му той е разчел като вот на недоверие решението на парламентарната здравна комисия да оттегли заповедта за уволнение на директора на спешния институт.
“Конкретният скандал с “Пирогов” е доказателство как едно политическо назначение може да доведе до такива кризи”, обясни Хинков и поиска закон за лобизма. Припомняме, в петък ръководители на клиники и отделения в “Пирогов” поискаха оставката на министъра и заради “непреставащия натиск през медиите за случая Даная. “Това е много странно. Тези хора нима не виждат реалността и състоянието на болницата”, коментира обаче проф. Хинков.
„Аз не искам да се раздухва тоя скандал, защото казах вече след като направихме една среща с част от екипа на „Пирогов”, че не бих искал „Пирогов” да страда като имидж, като болница, като уникално лечебно заведение, от всичките тези неща. Но истината е, че то се управлява зле и това се доказва със съответните документи, които имаме от съответните проверки. От тук нататък лошото управление води и до проблеми, свързани с медицинското обслужване, което вече пък ни отваря всичко това, което се случва със случая „Даная” и може би и други. Това е много лошо. Аз не бих искал това да продължава и не бих искал обществеността да се настройва негативно по отношение на работещите в „Пирогов”, но водещ в това негативно развитие е мениджърът на „Пирогов”, защото това е човек – и борда около него – който трябва да създаде такава атмосфера и такава организация на работата, че да не се случат тия неща“, подчерта здравният министър. И призна за друг случай на политическо влияние – в болницата в Благоевград, чийто директор почина внезапно в края на миналата година.
По отношение на анонсираното от него напускане на поста след ротацията в правителството министърът поясни, че проблемът с липсата на подкрепа към него не е свързан с политическата сила, която го е издигнала – ДСБ, а със следващата, която ще оглави Министерския съвет след ротацията – ГЕРБ.