Проекти като този за изграждане на протонен център за лечение на онкоболни, които бяха заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, ще отпаднат. Това се налага, защото по тях няма напредък повече от година, каквото е изискването на ЕК, за да ги финансира. Това обяви финансовият министър Асен Василев след днешното заседание на МС. По думите му заради забавянето обществените поръчки и други процедури няма как да се случат в срок. „Той няма как да се изгради с европейски средства (188 млн. лева), а с национални, ако Народното събрание и Министерският съвет преценят, че такъв ни е необходим“, уточни Василев.
Припомняме, преди седмици възникна и спор къде да е протонният център – в София или Варна, Бургас също прояви интерес. Според експерти около 600 българи годишно се нуждаят от протонна терапия. Това е най-съвременната форма на лъчелечение, която дава възможност на лекарите да се „прицелят“ много точно в тумора, като при това опазват здравите тъкани и органи от лъчево натоварване. Това лечение е от съществено значение за продължителността и качеството на живот на пациентите и е особено ефективно и щадящо при деца.
Това решение на правителството обаче предизвика гнева на депутатите от ГЕРБ-СДС, които светкавично поискаха изслушване в НС на здравния министър проф. Христо Хинков, за да обясни какви са причините страната ни да се откаже от този проект. „Не се слага край на проекта, тъй като нуждите от протонен център са много сериозни“, обясни пред журналисти проф. Хинков и обеща да се търсят национални средства за изграждането му.