Здравноосигурените пациенти няма да имат безплатен достъп до едни от най-добрите български лекари заради безумен текст в проекта за анекс към Националния рамков договор (НРД). Очаква се анексът да бъде подписан до дни от БЛС и НЗОК, но в него е записано, че шефовете на катедри не може да са изпълнители на клинични пътеки. Което на практика означава, че признатите за светила в своите специалности ще трябва или само да преподават на студентите, но без да практикуват, това няма как да стане, или ако искат да лекуват, да се откажат от заеманите високи академични длъжности. Единственият шанс на пациентите да бъдат оперирани например от ръководител на катедра по хирургия пък остава да си платят за дейност, която иначе се покрива от здравната каса.
Тази клауза в НРД накара университетските болници и медицинските университети да напишат остро писмо до здравния и до образователния министър, председателя на НС на НЗОК, председателя на БЛС, управителя на НЗОК и председателя на Съвета на ректорите. В него те алармират, че текстът противоречи на българското законодателство и ограничава правото на труд, гарантирано от Конституцията. „В ситуация на безпрецедентна кадрова криза в световен мащаб, особено остра в нашата страна, косвено да се забрани на елита на българските лекари да предоставят здравни услуги на здравноосигурената част от населението, граничи с невежество“, заявяват проф. Красимир Иванов, председател на Асоциацията на университетските болници, и акад. Лъчезар Трайков, председател на Сдружението на медицинските университети.
В писмото подробно се изреждат всички закони и харти, които абсурдният текст нарушава. Освен това проф. Иванов и акад. Трайков подчертават, че предвидената в проекта за анекс друга клауза относно разходите на лечебните заведения за персонал, техният дял от приходите от НЗОК, съотношението между минимално и максимално брутно възнаграждение на медицинските специалисти, началните основни месечни заплати за категориите персонал също излизат извън предметния обхват на НРД.
Припомняме, намерението на управляващите е да „вкарат“ договорените в КТД основни заплати – за лекар 2000 лева, за сестра – 1500 лева и за санитар – 900 лева, в НРД и така само онези болници, които постигнат тези нива да могат да получат 25-процентното увеличение на клиничните пътеки.
„Настояваме служителите на НЗОК да разберат, че средствата, с които касата закупува медицинска помощ, са публични до момента, в който НЗОК се разплати с изпълнителите на медицинските услуги. От този момент нататък средствата губят публичния си характер и се трансформират в приход на изпълнителите на медицинска помощ, с който приход лечебните заведения имат право да се разпореждат по предвидения в закона ред и съобразно волята на принципала. Също така нито един нормативен акт не овластява НЗОК да определя кой, къде, как, още по-малко срещу какво възнаграждение да работи, с изключение на служителите в НЗОК/РЗОК“, се казва в позицията.
От сдруженията на университетските болници и медицинските университети предупреждават, че ако властта и НЗОК не се съобразят с изложеното в писмото, те ще се отнесат към съда с искане тези текстове да бъдат обявени за нищожни.
По-късно днес от всички болнични асоциации изпратиха ново писмо до управляващите, в което настояват държавата да оттегли незабавно незаконосъобразните текстове от Проекта на Договор за изменение и допълнение на НРД 2020-2022 г. Болничните сдружения категорично заявяват, че подкрепят принципното увеличение на заплатите в сектора и уверяват, че са готови за диалог и ще подкрепят всяко решение за модерно европейско здравеопазване.