Ще има промяна в заплатите на директорите на държавни болници, обяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев пред бтв. „Тяхното възнаграждение ще бъде обвързано с минималната заплата, която се дава в лечебното заведение, което ръководят. Ако най-ниската заплата на санитар е 1000 лв. например, то тогава шефът на болницата ще взема 10 000 лева. Ако иска заплата от 100 000 лева, ще трябва да даде 10 000 на санитаря“, обясни Василев. Не е ясно обаче дали правилото ще може да бъде приложено и в частните лечебни заведения, които също ползват ресурс от НЗОК.
В момента заплатите на болничните директори се изчисляват по два начина, в зависимост дали се водят публични предприятия, каквито са 9 големи лечебни заведения у нас. Съотношението обаче и сега е такова, поне що се отнася до държавните болници, като повече шефове получават до 5 средни работни заплати за страната. Това обаче е възнаграждението им като директори, те обаче могат да получават и пари от дейност – някои от началниците са и едни от най-добрите хирурзи у нас. Отделно получават и бонуси. Идеята е сега заплатите им да са фиксирани като съотношение на парите, които получават медицинските работници.
Според коалиционното споразумение между четирите партии, които преговарят за съставяне на редовен кабинет, здравното ведомство ще се ръководи от ПП, а не от БСП – каквито бяха първоначалните заявки, като номинацията засега не е обявена публично, твърдят източници на бтв.
„Здравната битка започва тепърва, българското общество беше оставено да умира. Ще действаме с обяснителни мерки, обществото ни не е готово за задължителни мерки… В резултат на общо лошо здраве, на лоша болнична грижа и на един опасен вирус нашата смъртност е втора в света. Това е катастрофа за България. Министърът на здравеопазването трябва да е силен човек, да има емпатия. В тази посока имаме добри идеи“, коментира пред БНР пък Даниел Лорер от „Продължаваме промяната“.