ВМА и болница „Лозенец“ спасиха млада жена и бебе, като разделиха донорски черен дроб и го присадиха на нуждаещите се от спешна трансплантация. За специалистите от Военномедицинска академия това е поредна успешна чернодробна трансплантация – пета за 2021 г. Реципиентът е 26-годишна жена с първичен склерозиращ холангит в крайна фаза, а донорът – жена на 24 години, с мозъчна хеморагия.
„Пациентката се намираше на първо място в нашата листа на чакащи. Веднага след като получихме съобщение за донорската ситуация в Пловдив, беше създадена необходимата организация“, коментира проф. Никола Владов, началник на Клиника по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология на ВМА.
Експлантацията на органите е осъществена във ВМА от екипи на лечебното заведение и на бившата Правителствена болница. „Направихме т.нар. сплит трансплантация и с един донор спасихме два човешки живота“, обясни проф. Владов и добави, че способността на черния дроб да се самовъзстановява позволява на специалистите да го разделят на две части и по този начин да бъдат трансплантирани двама реципиенти. В конкретния случай – млада жена във ВМА и бебе в болница „Лозенец”. 6-часовата трансплантация на младата жена е извършена на 26 октомври във ВМА. „В момента пациентката се намира в добро състояние, тя е контактна и адекватна, екстубирана“, посочи още проф. Владов. За съжаление от „Лозенец“ съобщиха, че днес трансплантираното детенце е починало.
Ръководството на ВМА изказва своята изключителна благодарност към близките на донора, които въпреки трудния за тях момент са разрешили експлантацията на органите. „Благодарим и на колегите от УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, за перфектната организация при кондиционирането на донора и на колегите от болница „Лозенец” за доброто взаимодействие при експлантацията на органите“, коментира още проф. Никола Владов.
Екипът на ВМА има зад гърба си десетки спасени човешки животи чрез успешни чернодробни трансплантации от началото на трансплантационната програма през 2007 г. През последните две години болницата инвестира над 1.2 млн. лева от собствените си средства за оборудване на най-модерните в България операционни зали, в които се извършва трансплантация на черен дроб.
В „Лозенец“ са трансплантирани и бъбреците от донора – на двама пациенти, които са били на хемодиализа. Това е 12-та донорска ситуация от началото на тази година, чакащите обаче за нов орган у нас продължават да са над 1000 души. А един от тях почина точно днес – 23-годишният Йордан Пенчев, който живееше с изкуствено сърце, за да дочака донорско. През пролетта на тази година се разболява и от COVID-19, което окончателно изчерпва възможностите на изкуствения орган. Налага се второ сърце да му бъде инплантирано, тъй като подходящ донор така и не се появява. Преди 3 дни в „Св. Екатерина“ момчето е оперирано, но днес е издъхнал, съобщи неговата майка.