Намериха пари за първа линия

Здравният министър ще трябва да реши дали ще строим нова детска болници или ще търсим друго решение, заяви регионалната министърка Виолета Комитова

1997
първа линия

Допълнителните средства за работещите на първа линия медици за месец май ще бъдат изплатени. Това стана ясно на брифинг след заседанието на служебния кабинет. Финансовият министър Асен Василев разясни, че за този месец е имало преразход, но с решение на кабинета, взето днес, парите са осигурени.

Припомняме, късно снощи директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов събра смелост и публично чрез фейсбук попита: „МЗ, къде са парите за първа линия?“ Балтов уточни, че средствата е трябвало да бъдат преведени на болниците още на 27 юни, а върху тях дори са платени осигуровки към НАП.

Според самото решение са одобрени допълнителни 35 млн. лв. по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това се налага поради удължeния срок на извънредната епидемична обстановка до 31 юли 2021 г. и необходимостта да се осигури устойчивост на мярката за предоставяне на допълнителни възнаграждения на медицинския и немедицинския персонал, пряко зает с изпълнение на дейностите, свързани с мерките за превенция и борба с COVID-19, се казва в решението.  „Осигуряването на ежемесечно допълнително възнаграждение за медиците на първа линия в размер на 1000 лева нетно е една от най-ефективните предприети мерки за справяне със ситуацията с разпространението на COVID-19 и основна предпоставка за задържане на така дефицитните кадри“, заявяват от правителството.

Припомняме, това е последният път, в който работещите на първа линия получават допълнителните 1000 лева по този механизъм, за който служебният здравен министър Стойчо Кацаров твърди мнение, че е грешен и поиска нова методика. От БЛС направиха такава и предложиха почасова ставка от 144 лева за 12-часово дежурство в COVID-отделение, но и това не се понрави на Кацаров. Към този момент не е ясно дали изобщо ще има бонуси през юни.

„Към днешна дата сградата „скелет“ няма да може да бъде реновирана, а обществената поръчка ще трябва да отпадне. Аз като регионален министър мога да издам виза за проектиране на чисто нова сграда за детска болница и след това министърът на здравеопазването да реши дали ще се строи нова сграда или ще се търси друго решение“. Това пък съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова на брифинга в МС.

„През 2019 г. е проведена обществена поръчка на тема „Реконструкция, възстановяване и разширение на сградата „Скелет“ да се превърне в Национална детска болница. Тази поръчка е проведена в Министерството на здравеопазването и са преведени около 9 млн. лв. авансово за работа по поръчката“, обясни тя Комитова. По думите ѝ през 2011 г. тази сграда е предвидена за събаряне. „Още тогава в постановлението пише, че на мястото на тази сграда „скелет“ ще има нова сграда за болница, но старата сграда трябва да бъде съборена. Това е закон. През 2019 г. някакви хора се поставят над този закон и казват, че ще поправят старата сграда и правят обществена поръчка за 100 млн. лв.“, допълни регионалният министър и беше категорична, че скелето в двора на Александровска болница не може да се реновира, а трябва да бъде съборено.

СПОДЕЛИ