Лекарите и сестрите от болницата в Козлодуй призоваха за национален протест, в който да се включат всички работещи в общинските болници, за да се реши казусът със спасяването на общинското здравеопазване и обидно ниските заплати на национално ниво.
Почти целият персонал на козлодуйската болница излезе днес да изрази недоволството си. Доктори и сестри отказват да подпишат новите си трудови договори заради ниското възнаграждение, заложено в тях. Съгласно новите им договори те ще получават малко над минималната работна заплата – 580 лв.
Медицинските работници от МБАЛ ,,Свети Иван Рилски ЕООД“ казват, че протестът им не е срещу ръководството на лечебното заведение, което е притиснато от лимитите на здравната каса и няма как да им плаща повече. ,,Обръщаме се към министъра на здравеопазването, към министър-председателя и Народното събрание, към синдикатите и цялото общество. Не може да се подписват документи, които не се изпълняват. Не може да се дават пари в здравеопазването и те да не стигат до изпълнителите на медицинска помощ. Не може с 31 години трудов стаж да вземам 7 хиляди лева годишна заплата. Не може да не се правят реални реформи в това здравеопазване“, коментира пред бтв Даниела Станева, старша сестра на хирургичното отделение.
Преди ден пък председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев предупреди, че голяма част от лечебните заведения са пред фалит. По думите му заради намалени цени на някои клинични пътеки общинските болници ще получат през тази година 2,4 млн. лева по-малко от НЗОК. „А в същото време всички разходи – за заплати, минимални осигурителни прагове, ток, газ, вода и т.н., се увеличават“, уточни д-р Тотев, който е директор и на МБАЛ-Чирпан.
По-късно днес от МЗ съобщиха, че министър Кирил Ананиев, който не е принципал на болницата в Козлодуй, ще се срещне в понеделник с протестиращите медицински сестри. Той ще представи пред тях параметрите на финансиране на лечебното заведение от НЗОК и министерството за 2019 г. Така Ананиев се надява да бъдат намерени приемливи решения за функционирането на лечебното заведение.





