Над 130 лекари и 20 медицински сестри са загинали по време на работа, предимно след извършване на тежки среднощни операции, катастрофи с линейки, както и след заразяване болестите на свои пациенти. В списъците са и полицаи, минни спасители и обикновени граждани, изгубили живота си, спасявайки други хора. За последните седем години двама лекари са получили инсулти в операционните зали и са починали. Днес, с минута мълчание и вой на сирени за 14-а поредна година пред Паметника на загиналите медицински чинове пред ВМА бе отбелязан Денят на спасението – ден, в който свеждаме глави за почит пред подвига на докторите, жертвали своя живот, за да спасят чужд.
„Денят на спасението” е създаден през 2005 г. по инициатива на д-р Тотко Найденов, главен редактор на в. „Български лекар”, с подкрепата на Военномедицинска академия и със съдействието на Министерство на здравеопазването, Български лекарски съюз, Български червен кръст и синдикатите. От 20 декември 2012 г. честването на 15 август като „Ден на спасението” бе официализирано с решение на Министерски съвет. Така България стана единствената страна в ЕС, а вероятно и в света, която държавнически отбелязва паметта на своите сънародници, загинали при спасяване на хора в мирно време.
„Нека бъде вечна паметта на д-р Стефан Черкезов и на всички българи, загинали при спасяване на живот!”, призова по време на церемонията д-р Тотко Найденов. Сред официалните гости бяха шефът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски, началникът на отбраната ген. Андрей Боцев, вицепремиерът по икономическата и демографска политика Валери Симеонов, зам.-министрите на отбраната генерал-лейтенант Атанас Запрянов, на здравеопазването д-р Бойко Пенков и на вътрешните работи Стефан Балабанов, секретарят по сигурност и отбрана на президента Стефан Янев, директорът на „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов, председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, директорите на „Пирогов” проф. Асен Балтов и на „Александровска” доц. Костадин Ангелов, представители на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), БЧК, синдикатите, лекари от ВМА и много признателни граждани.
„Днес засвидетелстваме своето признание към забележителния подвиг на българите, пожертвали себе си, за да спасят другите“, отбеляза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който изпрати поздравителен адрес по повод честването.
„Ние сме особено съпричастни с този празник, защото нашите колеги и сега в момента спасяват човешки животи в мисиите, които имаме в Мали, Босна и Херцеговина, в Афганистан и в непрекъснатата си рутинна дейност в спешно отделение. Като пример за това от последната година бих искал да посоча голямата катастрофа в с. Микре, когато четири екипа наши млади анестезиолози евакуираха най-тежко ранените. През нощта, при много сложна метеорологична обстановка, те бяха като на война. Всички пострадали, които бяха транспортирани при нас, оцеляха, някои от тях след тримесечно лечение“, заяви началникът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски.