Парламентът освободи предсрочно управителя на НЗОК проф. Камен Плочев. На заседанието не присъства нито той, нито здравният министър Кирил Ананиев. Това е вторият опит за отстраняването на проф. Плочев, след като миналия петък парламентът прекъсна заседанието си заради липса на кворум. Причината – депутатите от БСП напуснаха пленарна зала в знак на протест заради включването на точката в дневния ред в последния работен ден.
И днес от парламентарната трибуна прехвърчаха искри, а но все пак със 109 гласа „за“, 72 „против“ и 30 „въздържал се“ депутатите решиха, че проф. Плочев си тръгва от здравната каса. В подкрепа на предсрочното му отстраняване гласуваха ГЕРБ, Воля и Обединени патриоти. От БСП се обявиха против, а от ДПС се въздържаха от гласуване с мотива, че проблема е системен и поредната смяна в ръководството няма да промени ситуацията в касата.
Доц. Лъчезар Иванов от ГЕРБ определи проф. Плочев като отговорен професионалист и лекар, но напомни, че НЗОК е единствената институция, която финансира здравеопазването в България и в момента на практика е оставена на автопилот. Проф. Георги Михайлов обаче му отвърна, че системата не се води на автопилот, а пилотът я води към земята. По думите му проблемите в здравеопазването идват от запазването на статуквото.
Както обеща в петък, червеният депутат Славчо Велков яростно защити проф. Плочев. Д-р Нигяр Джафер от ДПС пък подчерта, че „колкото по-консенсусно избираме управителите на НЗОК, толкова по-бързо си тръгват те“. По думите й в родното здравеопазване има прекрасни лекари и лоши и неадекватни управленски решения.
Трудовият договор на управителя на НЗОК беше прекратен поради невъзможност да изпълнява ангажиментите си повече от три месеца. Причината е влошеното му здравословно състояние. Припомняме, проф. Плочев сам изпрати писмо до Надзорния съвет на здравната каса, в което ги информира, че според становищата на лекуващите го лекари, няма да може да се върне на работа до края на юни, законът гласи, че ако повече от три месеца е в невъзможност да изпълнява служебните си задължения, мандатът му може да бъде прекратен. И така парламентът го освободи от длъжност само седмица преди отсъствието му да стане общо четири месеца.
През февруари здравният министър Кирил Ананиев поиска оставката на проф. Камен Плочев, защото управителят на касата настоял за актуализация на бюджета на институцията. Плочев бе обвинен в лъжа за това, че съобщи, че касата има 271 млн. лв. дългове към чужди фондове. След проверка обаче стана ясно, че професорът е прав, но състоянието му се влоши и той постъпи в болница.
Проф. Плочев беше 17-ият управител на здравната каса и поредният, която не успява да завърши мандата си. Неговият наследник трябва да бъде избран от депутатите до началото на лятната им ваканция, като засега управляващите не са обявили номинациите си.